Matrox D1450 i D1480 - nowe karty oparte o układy NVIDIA Quadro
Spółka Matrox kilka dni ujawniła podpisanie porozumienia z firmą NVIDIA, na mocy której obie firmy będą przygotowywać wbudowane karty graficzne przeznaczone do pracy z tzw. ścianami wideo, działającymi w trybie 24/7. Kanadyjskie przedsiębiorstwo wyjawiło w informacji prasowej, iż przygotowane układy będą opierać się na układach Quadro przy tworzeniu swoich profesjonalnych akceleratorów. Już sama ta zapowiedź była niejako zaskoczeniem, bowiem w przeszłości Matrox współpracował raczej z AMD, aniżeli z NVIDIĄ. Co ciekawe, raptem po kilku dniach od ogłoszenia decyzji o współpracy, Matrox zaprezentował dwie nowe karty, które bazują na rozwiązaniach z układów NVIDIA Quadro. Widać, że współpraca pomiędzy obiema firmami jest bardzo owocna, skoro tak wcześnie zdecydowano się na wyjawienie pierwszych szczegółów na temat nadchodzących kart.
Matrox poinformował o pracach nad dwiema nowymi kartami - Matrox D1450 oraz Matrox D1480, które przygotowano we współpracy z NVIDIĄ.
Matrox wyprodukuje karty graficzne na układach NVIDIA Quadro
Matrox zapowiedział dwie nowe karty graficzne, oparte na customowych układach NVIDIA Quadro (choć nie wiemy o jakie dokładnie chipy chodzi, ani NVIDIA ani Matrox nie udzielają takich informacji). Obydwa układy mają bardzo zbliżone nazewnictwo: Matrox D1450 oraz Matrox D1480. Obie karty bazują na interfejsie PCIe 3.0 x16 i posiadają 4 GB pamięci VRAM typu GDDR5. Pomimo dość skromnego poboru energii - 47W - zarówno Matrox D1450 jak również Matrox D1480 korzystają z aktywnego chłodzenia bazującego m.in. na pojedynczym wentylatorze.
Na pierwszy rzut oka obie karty Matroxa wyglądają bardzo podobnie, jednak główną różnicą są wyjścia wideo. W przypadku niższego w hierarchii modelu Matrox D1450, użytkownik otrzymuje do dyspozycji cztery porty HDMI 2.0, które pozwalają na podłączenie maksymalnie czterech ekranów o rozdzielczości 4096x2160 pikseli przy odświeżaniu 60 Hz. W przypadku karty Matrox D1480 otrzymujemy cztery wyjścia DisplayPort 1.4, które umożliwiają podłączenie czterech wyświetlaczy o maksymalnej rozdzielczości 5120x3200 pikseli oraz odświeżaniu 60 Hz. Ważną informacją w przypadku jednego i drugiego GPU jest taka, że każdą z nich można łączyć w czwórki, dzięki czemu tak połączone karty są w stanie obsłużyć maksymalnie 16 ekranów (po 4 ekrany na każdy układ).
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
17
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
182
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
91