Łazik Perseverance korzysta z procesora z 1998 roku. PowerPC 750 znany jest z komputerów Apple iMac G3
W artykule opublikowanym przez NewScientist skupionym na łaziku Perseverance pojawia się temat jednostki obliczeniowej wykorzystywanej w pojeździe, który eksploruje właśnie powierzchnię Marsa. Dla niektórych może być zaskoczeniem to, że mówimy o procesorze, który lata świetności ma już za sobą. Wszak dotyczy to chipu mającego przeszło 23 lata. Układ PowerPC 750 stosowany był w komputerach iMac G3, które swój debiut miały w 1998 roku. Trzeba jednak mieć świadomość, że pomiędzy konsumencką jednostką a procesorem użytym w łaziku istnieją pewne różnice. Jedna z nich okazuje się kluczowa i to właśnie ona pozwala na pracę podzespołów w trudnych warunkach, czyli w przestrzeni kosmicznej oraz na Czerwonej Planecie. Chodzi dostosowanie do skrajnych temperatur
Łazik Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie 18 lutego i od tego czasu prowadzi badania w ramach misji Mars 2020. Mało kto wie, że na pokładzie znajduje się komputer, który Apple wykorzystywał 23 lata temu.
Łazik Perseverance na Marsie. Mamy nagrania wideo z lądowania pojazdu NASA na Czerwonej Planecie
Na początek konkrety. Tak, w łaziku Perseverance użyto procesora PowerPC 750, który zasilał komputery Apple iMac G3 z 1998 roku. Można więc zarzucać NASA stosowanie przestarzałej technologii. Niemniej, skoro wspomniana jednostka jest w stanie wykonywać zadania, do których realizacji została powołana, nie powinno stanowić to problemu. W grę może wchodzić także niezawodność. Wspomniany układ uważany był za stabilny i przewidywalny, ale to nie wszystko. Chip oferował na swój czas całkiem interesującą specyfikację. PowerPC 750 był bowiem oparty na 32-bitowej architekturze i wykorzystywano w nim rdzeń taktowany zegarem 233 MHz.
NASA Perseverance: Łazik ma komputer z 250 nm procesorem o zegarze 200 MHz. Dlaczego nie robi wysokiej jakości zdjęć?
Tak jak wspomniałem, istnieją różnice pomiędzy układem z 1998 roku a tym wykorzystywanym w misji Mars 2020. Nowa jednostka została zbudowana tak, aby pracować w temperaturach w przedziale od -55 do 125 stopni Celsjusza. Oznacza to poważną ingerencję konstrukcyjną, która podniosła cenę procesora do 200 tys. dolarów. Reasumując, choć mamy do czynienia z implementacją leciwego układu, po odpowiednim dostosowaniu go do specyficznych warunków misji łazika Perseverance, może on z powodzeniem realizować swoje przeznaczenie.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7