Kurs na prawo jazdy w skali nano zaliczony. Na trasie 240 nm
Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn i Instytutu Caesar, wraz ze swoimi kolegami z USA skonstruowali miniaturowego robota, złożonego z dwóch połączonych ze sobą pierścieni. Cała konstrukcja zajmuje zaledwie 30 nanomentrów. Skonstruowane w laboratoriach urządzenie przejechało swoją pierwszą, testową trasę, pokonując dystans 240 nanometrów. W skali mikrokosmosu, w którym odległości liczy się w milionowych częściach milimetrów to ogromny wyczyn, tym bardziej że nanobota trzeba przecież zasilić odpowiednio spreparowanym paliwem. Wyniki badań i relacja z pierwszej jazdy próbnej w nanorurkach wkrótce zostaną opublikowane w artykule „A bio-hybrid DNA rotor-stator nanoengine that moves along predefined track” w Nature Nanotechnology.
Podążanie za światłem i podróże w nanorurkach - tyle dziś potrafią zdziałać nanoboty, jednak Do wizji przedstawianych w wizjach pisarzy SF wciąż daleko.
Para pierścieni i nitka RNA podczepiona do silnika nanobota
Nanostruktura złożona jest z dwóch nawleczonych na siebie pierścieni, gdzie jeden stanowi mechanizm umożliwiający poruszanie się po powierzchni, a drugi to... silnik napędzany polimerazą RNA T7. Enzym syntezuje nić RNA na bazie sekwencji DNA, wykorzystując energię chemiczną uwalnianą w tym procesie do napędzania pierścienia. Nić RNA, będąca produktem ubocznym, wykorzystana została do ustalenia kierunku ruchu nanobota. Największe wyzwanie dla naukowców stanowią dziś metody budowania konstrukcji z DNA, które są oczywiście dalekie od inżynierii robotów wykonanych w większej skali.
Robot Charles odczytuje i odtwarza ludzkie wyrazy twarzy
Dr. Tang Jinyao - twórca nanobota reagującego na światło
Pierwsza jazda próbna udała się: nanobot pokonał dystans 240 nanometrów. Teraz naukowcy planują dla swojego mikroskopijnego jednośladu poważniejsze wyzwania: rozwidlenia dróg oraz decyzje, którą z tras wybrać. Do obserwowania nanobota wykorzystano mikroskop sił atomowych i markery fluorescencyjne, które świeciły się po przejeździe urządzenia. Podróże przez nanorurki to na razie pierwszy etap konstrukcji pojazdów w skali nano. W przyszłości miniaturowe maszyny będą mogły posłużyć do precyzyjnego dostarczania leków lub nauczą się wykonywać proste operacje na podstawie ruchów molekularnych. A może załatają bugi w konstrukcji mikroprocesorów? Wcześniejsze próby tworzenia mikroskopijnych robotów zaowocowały m.in. opracowaniem urządzenia o wielkości krwinki, reagującego na światło.
Flippy - poznajcie robota stworzonego do smażenia hamburgerów
Skala wielkości nanobotów, źródło: nano.gov
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4