Kompatybilność Intel Ivy Bridge z LGA 1155 potwierdzona
12 kwietnia przyniósł kilka istotnych, ale co równie ważne, oficjalnych informacji o zaplanowanej na początek przyszłego roku nowej architekturze procesorów Intela. Ivy Bridge, bo dokładnie o nim mowa, pierwotnie wcale nie miał współpracować z aktualnymi chipsetami z rodziny „6”, ale „niebiescy” w końcu poszli po rozum do głowy. Czy jest to akt dobrej woli, czy przeprosiny za ostatnią wpadkę - nieważne. Zegar bijący w rytmie Tick-Tock tym razem będzie dla użytkowników platformy LGA 1155 łaskawy, bowiem plotki znalazły wreszcie potwierdzenie w faktach i już wiemy na pewno - Ivy Bridge ruszy na płytach głównych z układami CouguarPoint: P67, H67, H61 oraz Z68. Kompatybilność ma być podobno całkowita, zaś wymiana płyty głównej jedynie opcjonalna, gdyż wraz z 22 nanometrowymi Ivy Bridge zadebiutują także chipsety z serii siódmej. Wilk syty i owca cała?
Układy logiki Intel siódmej generacji (Panther Point) wprowadzą przede wszystkim natywną obsługę USB 3.0, a ponadto zamiast portów Serial ATA II wszystkie zostaną zastąpione Serial ATA III. Przy okazji producent dorzuci także obsługę interfejsu FDI, pozwalającego korzystać z trzech monitorów jednocześnie w przypadku używania zintegrowanego chipu graficznego (IGP) wspierającego DirectX 11. Potwierdzony został też dwukanałowy kontroler pamięci DDR3 1600 MHz, zaś obecność swą melduje również Turbo Boost 2.0 i QuickSync. Ivy Bridge będą dostępne w wersjach z TDP 35/45/65 i 95W.
Źródło: TechConnect
Powiązane publikacje

AMD Ryzen AI 5 330 - Nadchodzi budżetowy procesor Krackan Point 2 z rdzeniami Zen 5 i Zen 5c oraz iGPU Radeon 820M
11
Intel traci udziały na rynku serwerowym, coraz mocniej podjadają go AMD i ARM. Przyszłość również nie będzie niebieska
29
Intel Nova Lake - nowe informacje wskazują na przewidywany wzrost wydajności jednowątkowej oraz wielowątkowej procesorów
82
AMD Ryzen 5 7400 - niebawem powinna zadebiutować tania desktopowa jednostka Zen 4 z układem iGPU
13