Klienci banku PKO BP ponownie narażeni na ataki phishingowe
Tegoroczne wakacje nie rozpoczynają się zbyt sympatycznie dla wielbicieli dobrej pogody, jednak wiele osób i tak przygotowuje się na swój upragniony wyjazd. Wybieramy najlepszą ofertę biura podróży zgodną z naszym niedawnym stanem konta, logujemy się na nasze konto bankowe aby wykonać odpowiedni przelew i naszym oczom ukazuje się... okrągłe zero. Nikt z nas nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji. Bankowość internetowa w wielu aspektach życia pomaga nam zarządzać swoim domowym budżetem, jednak bardzo wiele cyberprzestępców chce, aby nasze pieniądze wpłynęły na ich konto bankowe. Czy jest to możliwe? Oczywiście, że to zadanie jest do wykonania, jednak pełna odpowiedzialność spoczywa na naszych rękach.
Cyberprzestępcy bardzo często wykorzystuję phishing do nakłonienia nas do zalogowania się na specjalnej stronie łudząco podobnej do witryny internetowej macierzystego banku i to my musimy się upewnić, że aktualnie wyświetlana strona jest tą prawidłową. Aktualnie cyberprzestępcy na celownik wybrali sobie ponownie klientów banku PKO BP.
Oszuści przy pomocy poczty elektronicznej wysyłają wiadomość e-mail z treści której możemy się dowiedzieć, że na naszym koncie bankowym posiadamy jedną nieprzeczytaną wiadomość. Po kliknięciu w link zostaniemy przekierowani na witrynę, która wygląda praktycznie tak samo jak główna strona banku. Cyberprzestępcy zdecydowali się nawet zamieścić informację, aby uważać na fałszywe wiadomości e-mail. Różnice są tylko dwie – inna nazwa domeny oraz podrobiona strona nie posiada szyfrowania (kłódka obok nazwy adresu w przeglądarce). Uczulamy wszystkich, aby w razie otrzymania wiadomości e-mail, które zachęcałyby nas do zalogowania się na nasze konto bankowe przy pomocy odpowiedniego linku powinna zaświecić się ostrzegawcza lampka. Żaden bank nie prosi swoich klientów o zalogowanie się na swoje konto, szczególnie przy użyciu poczty elektronicznej. Należy na takie sytuacje bardzo uważać.
Fałszywa strona
Prawdziwa strona
Źródło: ESET
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57