AMD Radeon RX Vega będzie wykorzystywać obliczenia FP16
Raptem kilka dni temu jeden z czytelników w komentarzach pod pojedynkiem Xiaomi Mi 6 z laptopem śmiał się, że z powodu zastoju na rynku niedługo często stosowana w urządzeniach mobilnych precyzja FP16 zawita do pecetowych układów graficznych. Jak się okazuje, żart może stać się rzeczywistością znacznie szybciej niż można by było przypuszczać. Wszystko za sprawą kart graficznych opartych o architekturę Vega oraz oferowanej przez nich funkcji Rapid Packed Math, która ma znacząco poprawić wydajność w określonych zastosowaniach. Już niedługo będziemy mieli szansę zobaczyć jak spisuje się ona w praktyce, bowiem zapowiedziano pierwsze tytuły, które mają z niej korzystać.
AMD chwali się, że dzięki technologii Rapid Packed Math udało się w nowym benchmarku od Futuremark uzyskać przyrost wydajności rzędu ok. 12%.
Radeon RX Vega - premiera, specyfikacja, ceny, dostępność
Wspomniana funkcja Rapid Packed Math pozwala na wykonywanie części obliczeń przez układ graficzny z wykorzystaniem precyzji FP16 zamiast standardowych FP32. Korzyść z tego rozwiązania jest taka, że karta graficzna graficzna wspomnianych obliczeń będzie mogła wykonać w tym samym czasie dwukrotnie więcej przy zachowaniu tej samej mocy obliczeniowej, przynajmniej w teorii. Niestety jest także wada - uzyskane w ten sposób wyniki będą mniej dokładne. To ostatnie sprawia, że do części zastosowań nadal stosowana musi być precyzja FP32 i w praktyce nie ma co liczyć na dwukrotny zysk wydajności.
ASUS prezentuje cztery autorskie modele Radeon RX Vega
Na razie zapowiedziano dwa tytuły, w których nowa technologia AMD znajdzie zastosowanie: Far Cry 5 oraz Wolfenstein II: The New Colossus. Dopiero po ich premierze będziemy wiedzieć jak w praktyce zastosowanie precyzji FP16 przełoży się na wydajność w grach. AMD nie byłoby jednak sobą, gdyby już nie podzieliło się z nami pierwszymi wynikami. Te uzyskane zostały w nowym benchmarku Serra od Futuremark, który wykorzystuje technologię Rapid Packed Math i już niedługo trafi do pakietu 3DMark. Dzięki nowej funkcji na komputerze wyposażonym w procesor AMD Ryzen 7 1800X, 16 GB DDR4 taktowanych na 2666 MHz oraz kartę graficzną AMD Radeon RX Vega 64 zaobserwowano skok wydajności z 44 do 50 FPS, czyli o ok. 12%. Biorąc pod uwagę, że jest to prawdopodobnie ten bardziej pozytywny scenariusz, nie należy raczej spodziewać się gigantycznego wzrostu płynności w innych zastosowaniach.
AMD Capsaicin & Cream - Radeon RX Vega już oficjalnie
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
14
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
91