Intel wydaje w końcu oficjalne sterowniki dla mobilnych układów graficznych ARC A550M oraz ARC A730M
Intel bardzo opornie wprowadza kolejne układy graficzne z rodziny ARC, zarówno na rynek desktopowy jak również mobilny. Przypomnijmy, że cała seria ARC dla laptopów została zaprezentowana jeszcze w marcu, jednak układów z serii ARC 5 oraz ARC 7 próżno szukać w jakichkolwiek notebookach, dostępnych globalnie. Opór we wprowadzaniu kolejnych jednostek widać także po tempie dodawania wsparcia dla nich w oficjalnych sterownikach. Coś jednak się zadziało w tym temacie.
Intel opublikował nowe sterowniki, tym razem wprowadzające wsparcie dla mobilnych układów ARC A550M oraz ARC A770M. Dodatkowo nowe sterowniki optymalizują działanie układów w syntetycznych benchmarkach.
Układ graficzny Intel ARC A730M w pierwszych testach w grach wypada pomiędzy GeForce RTX 3050 oraz GeForce RTX 3060
W oficjalnych sterownikach graficznych Intela o numerze 30.01.101.1743 (Beta) wprowadzono w końcu pełne wsparcie dla dwóch kolejnych układów graficznych ARC: ARC A550M oraz ARC A770M. Pierwszy z nich to model ze średniej półki, korzystający z 2048 procesorów FP32 oraz 8 GB pamięci na 128-bitowej szynie. Drugi to topowy układ z pełnym ACM-G10, 4096 FP32 oraz 16 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej magistrali. Sterowniki dodatkowo przynoszą wsparcie dl trzech gier: Monster Hunter Rise - Sunbreak, F1 22 oraz Arcadegeddon. Miejmy nadzieję, że wprowadzenie wsparcia dla wymienionych układów jest zapowiedzią wprowadzania kolejnych urządzeń, tym razem może także globalnie.
Intel ARC A380 - dokładna specyfikacja karty graficznej oraz informacje o wydajności na tle Radeon RX 6400 i GeForce GTX 1650
Sterowniki wprowadzają również zaawansowane optymalizacje w zakresie wydajności układów Intel ARC. Mowa o ich zastosowaniu w syntetycznych benchmarkach. Od dawna wiadomo, że układy Intela wypadają przykładowo w 3DMark nadzwyczaj dobrze, a na pewno lepiej od swoich bezpośrednich konkurentów. Nie ma to jednak kompletnie przełożenia na realną wydajność, gdzie wyniki potrafią być diametralnie inne. Z tego względu firma UL Benchmark przykładowo nie zatwierdza żadnych z dotychczasowych wyników Intel ARC. Wprowadzenie odpowiednich optymalizacji, by prezentować rzeczywistą wydajność w syntetykach, powinno zmienić ten stan.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
184
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56