Intel Thunderbolt 4 - nowy interfejs już oficjalnie zapowiedziany
Od samego początku było wiadomo, że nadchodzący standard Intel Thunderbolt 4 nie będzie rewolucyjny - w końcu najważniejsza wydaje się być maksymalna przepustowość, a już na początku roku pojawiły się głosy, że ta pozostanie na poziomie 40 Gbps. Mimo to jednak producent postarał się przygotować szereg nowości, dzięki którym użytkownicy odczują różnicę względem Thunderbolta 3. Nowy interfejs został właśnie oficjalnie zapowiedziany, w związku z czym nie kryje on już przed nami niemal żadnych tajemnic. Tym razem skupiono się przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa, większej funkcjonalności i pomniejszych detalach. Przejdźmy więc do konkretów.
Pierwsze komputery oraz akcesoria ze złączami Thunderbolt 4 pojawią się jeszcze w tym roku - wiemy już, że będą to m.in. notebooki należące do programu Project Athena z układami Intel Tiger Lake.
Zacznijmy od podstawowych informacji. Thunderbolt 4 bazuje na poprzedniej wersji interfejsu - dalej mamy więc do czynienia ze złączem USB typu C. Nie musimy obawiać się o kompatybilność - powinien on współgrać z istniejącymi komputerami i akcesoriami, a ponadto wspiera standardy USB 2.0, USB 3.2, USB4, DisplayPort i PCI Express. Istotną zmianą jest podwojenie minimalnej przepustowości przesyłania wideo i danych (do 32 Gbps), co pozwoli m.in. na obsługę dwóch monitorów 4K lub jednego 8K czy uzyskanie odczytu wynoszącego 3000 MB/s.
Intel przyznaje: Thunderbolt 4 nie będzie szybszy od Thunderbolt 3
Absurdalna cena przewodu Pro Thunderbolt 3 w sklepie Apple
Z innych nowinek trzeba też wspomnieć o możliwości korzystania ze stacji dokujących wyposażonych w nawet cztery porty Thunderbolt 4 czy funkcji ładowania z jednego z nich. Ponadto możemy liczyć na nowe, certyfikowane kabli o długości 2 m (w dalszej perspektywie mówi się nawet o 50 m przewodach). Nie zapomniano również o bezpieczeństwie - standard wyposażony został w zabezpieczenie bezpośredniego dostępu do pamięci (technologia Intel VT-D). Pierwsze komputery oraz akcesoria wykorzystujące nowy standard pojawią się jeszcze w tym roku - wiemy już, że będą to m.in. notebooki należące do programu Project Athena z układami Intel Tiger Lake. W ofercie Niebieskich pojawią się również kontrolery Thunderbolt 4 z serii 8000: mowa o modelach JHL8540 i JHL8340 (np. dla producentów komputerów) oraz JHL8440 (dla producentów akcesoriów).
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4