Intel szykuje sterowniki dla kart graficznych z architekturą Xe
Intel pracuje nad swoim kolejnym już podejściem do rynku kart graficznych. Firma plan powrotu oficjalnie potwierdziła w kwietniu ubiegłego roku. Za prace nad projektem odpowiada Raja Koduri, a z a marketing tych produktów odpowiadać będzie Chris Hook - obaj przejęci od AMD. Karty graficzne z nowymi GPU Intela na rynek wejść mają w przyszłym roku. Firma w grudniu ubiegłego roku potwierdziła, że jej nowa linia produktów ma obejmować rozwiązania zintegrowane, ale także karty graficzne do zastosowań konsumenckich (w tym gamingu) oraz profesjonalnych. O samych kartach graficznych wciąż nic nie wiadomo, ale widać już ich pierwsze ślady - w sterownikach linuksowych.
Architektura Intel Xe ma być rewolucyjna, przynajmniej jeśli chodzi o jej skalowalność i wszechstronność. Czy tym razem się uda?
Intel na rynku kart graficznych pojawił się dwadzieścia lat temu. Wtedy firma wprowadziła na rynek procesory grafiki i740, dzięki którym chciała popularyzować wtedy nowy interfejs AGP (Accelerated Graphics Port). Karty graficzne z układami i740 okazały się jednak tak słabe, że niecałe osiemnaście miesięcy po debiucie, zostały wycofane z rynku. Intel w międzyczasie planował następców (i752 i i754), w których wprowadzono kilka istotnych nowości, ale pierwszy został wycofany tuż po wprowadzeniu na rynek, a drugi w ogóle na niego nie trafił. Projekty obu GPU zostały później wykorzystane jako integry w chipsetach Intel 810 i 815, przeznaczonych dla płyt głównych Pentium II i Pentium III. Dziesięć lat później Intel zapowiedział procesory grafiki Larrabee, przeznaczone dla różnych typów zastosowań, w tym typowo konsumenckich. Szumne zapowiedzi mówiły o debiucie w 2010 roku, ale pod koniec roku poprzedniego Intel zrezygnował z wszystkich planów.
W trakcie grudniowego Architecture Day 2018, Raja Koduri ujawnił, że architektura nowych procesorów grafiki firmy Intel ma nazwę Xe. Jest ona podzielona na dwa typy. Oddzielnie trwają prace nad konstrukcjami do zastosowań korporacyjnych i oddzielnie dla zastosowań typowo konsumenckich. Architektura Xe pojawić się ma w kartach dla centrów danych, zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją, a także na konsumenckich kartach graficznych z wszystkich segmentów cenowych, sięgając do jednostek zintegrowanych w CPU. Pierwsze procesory grafiki z architekturą Xe produkowane mają być w litografii 10-nanometrowej.
Test procesora Intel Core i7-9700K - Osiem rdzeni z lutowaną czapką
Kilka dni temu ekipa Phoronix zauważyła, że Intel wprowadził ponad 4000 linii kodu do swoich sterowników GPU dla platformy Linux. Dodatki mają wprowadzać koncept obszarów pamięci, jako przygotowanie dla przyszłych urządzeń z pamięcią lokalną. Graficzne integry Intela nie korzystają z tego typu rozwiązań, a i konkrety w kodzie jasno wskazują, że nowe linie nie mają żadnego związku z integrami wyposażonymi w pamięć eDRAM. Wszystko więc wskazywało na dedykowane karty graficzne, co firma Intel już oficjalnie potwierdziła. Nowe karty mają pojawić się w przyszłym roku i tylko z pozoru mogłoby wydawać się, że trochę za wcześnie aby ujawniać prace nad sterownikami. Intel, jak zauważa źródło, zazwyczaj wczesne wersje sterowników przygotowuje właśnie na około rok przed planowanym debiutem nowego sprzętu. Warto podkreślić, że nowe linie kodu w sterownikach linuksowych nie odnoszą się jeszcze do żadnego konkretnego urządzenia. Ich obecność jednak pozwala przyjąć, że Intel planuje już niebawem mieć pierwsze próbki inżynieryjne.
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
19
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
43
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
182
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
91