Intel ponownie ma problemy z dostawami swoich procesorów
Jakiś czas temu głośno było się o problemach Intela z dostawami procesorów wykonanych w litografii 14 nm - plan producenta z przejściem na niższy proces technologiczny nie wypalił i trzeba było ratować się otwarciem nowych linii produkcyjnych, by po kilku miesiącach sytuacja wróciła do normy. A warto przypomnieć, że był moment, kiedy nie opłacało się kupić właściwie żadnego chipu Niebieskich - ceny jednostek bardzo wyraźnie skoczyły do góry i klienci niejako zmuszeni byli wybierać układy AMD Ryzen. Aktualnie o tej sytuacji już prawie nikt nie pamięta, ale niestety powoli zaczyna wychodzić na jaw, że Intel znowu spotyka się z problemami dotyczącymi dostaw procesorów...
O dostępność najwydajniejszych chipów i tych z średniej półki raczej nie ma się co bać - problem może dotyczyć przede wszystkim tanich mobilnych jednostek, od Core i3 w dół.
Jak donosi DigiTimes, ze względu na zbliżający się okres świąteczny Intel nie będzie w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb swoich klientów. Narzekać mogą przede wszystkim producenci OEM. Jedną z dodatkowych przyczyn tego stanu rzeczy jest z pewnością premiera nowych procesorów Comet Lake (sektor mobilny) i Cascade Lake (procesory serwerowe). Mało tego, w niedalekiej przyszłości mają zadebiutować kolejne chipy 14 nm - przykładem niech będą chociażby desktopowe jednostki Core 10. generacji. Intel został poproszony o komentarz dotyczący sprawy dostaw procesorów. Oto odpowiedź rzecznika Niebieskich: "W dalszym ciągu pracujemy nad poprawą równowagi podaży i popytu dla naszych klientów. W pierwszej połowie 2019 roku zaobserwowaliśmy, że popyt na komputery PC przekroczył nasze oczekiwania i prognozy stron trzecich. Z myślą o sezonie świątecznym zwiększyliśmy produkcję chipów 14 nm i rozpoczęliśmy wytwarzanie układów 10 nm. Nasza pojemność wyjściowa rośnie, ale nadal pozostajemy w trudnym środowisku popytu i podaży na rynku komputerów PC. Aktywnie pracujemy nad tym wyzwaniem i nadal priorytetowo traktujemy dostępność układów Intel® Core ™ i5, i7 i i9."
Intel - czeka nas kolejny wzrosty cen? AMD korzysta na problemach
Jak widać, sam Intel nie udaje, że problem nie istnieje. Jak można wywnioskować z wypowiedzi, o dostępność najwydajniejszych chipów i tych z średniej półki raczej nie ma się co bać - problem może dotyczyć więc tanich mobilnych jednostek, od Core i3 w dół. Czy to oznacza, że do budżetowych komputerów producenci częściej będą wybierać teraz procesory od AMD? Czas pokaże, niemniej zaistniała sytuacja jest swego rodzaju szansą dla Czerwonych na zwiększenie udziałów przynajmniej w segmencie tanich procesorów mobilnych. Najważniejsze, że kryzys raczej nie osiągnie takich rozmiarów jak ostatnio, gdzie znacząco podrożały właściwie wszystkie układy Intela.
Powiązane publikacje

Intel zaskakuje wynikami. Proces 18A ma coraz większy uzysk, ale TSMC wciąż jest niepokonane w technologii 2 nm
21
AMD Olympic Ridge, Gator Range oraz Medusa Point - Procesory Zen 6 w większości skorzystają z litografii TSMC N2P
35
Lip-Bu Tan przyznaje, że Intel zostaje w tyle za konkurencją. Odwrócenie trendu może być bardzo trudnym zadaniem
22
Pierwsze próbki inżynieryjne nowej generacji procesorów AMD Ryzen, opartych na rdzeniach Zen 6, trafiły do partnerów firmy
56