Intel Galileo - Płyta deweloperska z jednostką Quark
Podczas tegorocznej konferencji Intel Developer Forum 2013 zostały zaprezentowane procesory Quark przeznaczone dla urządzeń ultramobilnych - nowa rodzina cechuje się minimalnym poborem energii oraz małymi rozmiarami jednostki SoC. Tym razem "Niebiescy" zaprezentowali Galileo, czyli płytę z procesorem Quark dla deweloperów stworzoną razem z Arduino. Jak dowiadujemy się z informacji prasowej, nowy produkt zostanie przekazany do 1000 uczelni wyższych na całym świecie - Brian Krzanich (CEO Intela) poinformował, że do użytku zostanie przekazane bezpłatnie 50.000 płyt Intel Galileo. Zestaw narzędzi dla deweloperów i interfejs programowania Arduino ułatwiają artystom, projektantom i hobbistom - często bez wykształcenia technicznego - tworzenie interaktywnych urządzeń i środowisk. Płyta Galileo jest wynikiem współpracy Intela z firmą Arduino LLC, która jest twórcą wiodącej platformy sprzętowej open source wykorzystywanej przez konstruktorów, studentów oraz nauczycieli.
Zaprezentowany dziś projekt jest pierwszym modelem z linii płyt Arduino opartych na architekturze Intel - platforma jest zaprojektowana z myślą o twórcach urządzeń oraz osobach, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty techniczne. Intel Galileo korzysta z systemu operacyjnego Linux z bibliotekami Arduino, co stwarza duże możliwości skalowania. Płyta została wyposażona w procesor Intel Quark SoC X1000 będący pierwszym modelem z nowej rodziny Quark.
Jednostka charakteryzuje się niskim poborem energii oraz posiada jeden rdzeń kompatybilny z architekturą Pentium o taktowaniu do 400 MHz. Płyta Galileo została wyposażona w standardowe interfejsy I/O takie jak: ACPI, PCI Express, Ethernet, SD, USB 2.0 oraz EHCI/OHCI USB, UART, RS-232. Intel Galileo trafi do sprzedaży pod koniec listopada, zaś więcej informacji znajdziecie pod tymi linkami: LINK, LINK.
Źródło: Intel
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4