Intel Core i7-6850K - Pierwsze testy wydajności Broadwell-e
Chociaż procesory Intel Broadwell-E nie przyciągają uwagi klienteli w równym stopniu, jak mainstreamowe jednostki za zdecydowanie mniejsze pieniądze, entuzjastów wydajności o głębokich kieszeniach skutecznie kuszą perspektywą zbudowania aktualnie najwydajniejszej desktopowej platformy. Następcy Haswell-E zadebiutują niebawem, dokładnie na przełomie maja i czerwca podczas targów Computex, dlatego pojawia się coraz więcej wiarygodnych przecieków dotyczących ich możliwości. Ostatni przedstawia model Intel Core i7-6850K, którego sample inżynieryjne trafiły do użytkowników forum overclock.net, za sprawą tych dżentelmenów poznaliśmy trochę szczegółów odnośnie ich wydajności. Wielkiej rewolucji tradycyjnie nie należy się spodziewać, ale...
Testowany Core i7-6850K to sześciordzeniowa jednostka, która dzięki technologii Hyper-Threading obsługuje do dwunastu wątków jednocześnie, podobnie jak obecnie sprzedawane Core i7-5820K albo Core i7-5930K.
Prawdopodobne ceny procesorów Broadwell-E. Tanio nie będzie...
Intel Broadwell-E będzie wykonany w nowszym 14 nm procesie technologicznym, podczas gdy Haswell-E powstawał jeszcze w litografii 22 nm, więc zmiana jakościowa jest konkretna. Po pierwsze - można oczekiwać znacznego spadku poboru mocy, mającego spore znaczenie w przypadku wielordzeniowych procesorów. Po drugie - zapowiada się również skok wydajności, który potwierdzają wstępne testy przeprowadzone w benchmarkach pokroju Cinebench R15, aczkolwiek tutaj wypadałoby nieco bliżej przyjrzeć się wynikom. Wprawdzie między Core i7-5820K oraz Core i7-6850K zachodzi 10% różnica na korzyść Broadwell-E, to trzeba także uwzględnić wyższe zegary zwycięzcy (3300 vs 3600 MHz), co uzmysławia, iż osiągi rdzeń w rdzeń nie wypadną imponująco. Sytuacja w 3DMark wygląda jeszcze gorzej, bowiem przewaga Broadwell-E nad Haswell-E jest w zasadzie symboliczna... przynajmniej dopóki nie zerkniemy na wynik Physics - tutaj zestawienie 16598 vs 19065 punktów wygląda lepiej.
Testowany Core i7-6850K to sześciordzeniowa jednostka, która dzięki technologii Hyper-Threading obsługuje do dwunastu wątków jednocześnie, podobnie jak obecnie sprzedawane Core i7-5820K albo Core i7-5930K. Układ otrzyma 15 MB pamięci Cache L3, podobnie jak starsze modele. Zegar bazowy ustawiono na wartości 3600 MHz, który w trybie Turbno Boost wzrośnie do maksymalnie 3800 MHz. Odpromiennik (IHS) będzie oczywiście lutowany, co powinno ucieszyć osoby planujące poważniejszy overclocking, natomiast wyszczupleniu ulegnie laminat (1,12 mm kontra 1,87 mm Haswell-E). Nowe procesory są wstecznie kompatybilne z płytami głównymi LGA 2011-3 na chipsecie Intel X99, chociaż poszczególni producenci już zapowiedzieli, że rychło wprowadzą kolejne konstrukcje dedykowane Broadwell-E. Poniższe wyniki uzyskano na ASRock X99 Extreme3, czterokanałowym zestawie pamięci DDR4 2666 CL12 oraz pojedynczym GeForce GTX 980 Ti.
Powiązane publikacje

Intel Arrow Lake-S Refresh - w drodze są odświeżone desktopowe procesory Core Ultra, ale zainteresują one tylko entuzjastów
8
Intel Meteor Lake-S - oto próbka inżynieryjna nigdy nie wydanego 14-rdzeniowego chipu na podstawkę LGA-1851
3
AMD Ryzen 5 9600 w końcu doczekał się pierwszego testu. Nowy procesor Zen 5 za moment powinien trafić na rynek
21
Qualcomm Snapdragon 8s Elite wcale nie będzie oparty na rdzeniach Oryon. Niektórzy mogą być rozczarowani wydajnością
38