Google: Autorskie procesory dla smartfonów Pixel i Chromebooków
Producenci sprzętów i oprogramowania zaczynają ostatnimi czasy dość mocno realizować zasadność powiedzenia "umiesz liczyć, licz na siebie". Nie tylko Huawei powoli odcina się od firm, od których był dotąd zależny. Tworzy swoje środowisko systemowe, a także - zgodnie z nowymi doniesieniami - planuje swoją przyszłość w segmencie serwerowych kart graficznych. Tropem samodzielności idzie najwyraźniej również firma Google, która w 2021 roku ma dostarczyć pierwsze autorskie procesory mobilne. We współpracy z Samsungiem (projekt o nazwie Whitechapel) powstać ma mianowicie 8-rdzeniowy chip, który to następnie pojawić się ma w smartfonach Google Pixel i komputerach typu Chromebook.
Google w 2021 roku ma wyprodukować procesory mobilne, wykorzystane następnie we flagowych smartfonach Pixel i Chromebookach. Układy SoC mają zostać stworzone przy współpracy z Samsungiem.
Apple i Google będą śledzić użytkowników w imię walki z COVID-19
Wspomniane układy SoC mają cechować się między innymi wyspecjalizowaniem pod kątem napędzania googlowskiej technologii związanej z uczeniem maszynowym. Google ma w całości prowadzić prace związane z projektowaniem układów, zaś Samsung ma za zadanie dostarczać wkład techniczny. Autorskie układy Google'a to być może także dobry pomysł, by obniżyć ceny flagowych modeli smartfonów Google Pixel, jako że (jak wiemy), najnowsze, topowe jednostki firmy Qualcomm mocno podbijają ceny całych urządzeń. Na tę chwilę o projekcie nie wiadomo wiele więcej. Możemy jednak przeczytać o wspomnianym już, sporym nacisku na wsparcie dla sztucznej inteligencji (asystenta Google).
Apple Pay i Google Pay zmieniły moje podejście do finansów
Należy się też spodziewać (bo przecież mówimy o układach dedykowanych flagowcom), że SoC pojawi się w akompaniamencie modemu 5G. Do powyższych doniesień (mimo iż nie są oficjalne) nie należy może podchodzić ze sceptycyzmem jako takim, choć sceptycyzm co do daty pojawienia się wspomnianych procesorów (docelowo w 2021) można już mieć. Wróćmy bowiem choćby do 2015 roku, kiedy to Google zbudowało swój pierwszy procesor do użytku serwerowego. Wielu już wówczas wieszczyło zagrożenie dla marki Intel, a jednak do dziś Google nie zdołało rozpędzić się na tyle, aby zaproponować jakieś konkurencyjne, hardware'owe rozwiązanie. Cóż, czy to nie Google właśnie jest firmą, która w swojej historii skasowała już tak wiele projektów, iż stało się to już niemal legendarne?
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
22
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10