Google Arts & Culture 3D: fotogrametria w służbie kultury
Wirtualne zwiedzanie świata z wirtualnym przewodnikiem? Gotowi na wycieczkę do wnętrz świątyń i zabytków w oknie przeglądarki? Wszystko to już jest, na wyciągnięcie kursora. Rozwijany przez Google od siedmiu lat projekt Arts & Culture, mający na celu zachowanie dóbr kultury w postaci cyfrowej, zgromadził dzieła dostępne w ponad 1500 muzeach mieszczących się w 70 państwach (w tym 32 instytucje w Polsce). Obecnie w Google Arts & Culture, przy współpracy z CyArk, rozpoczyna publikowanie trójwymiarowych modele zabytkowych obiektów. Wszystkie z nich zostały precyzyjnie zmapowane i odtworzone w postaci cyfrowej. Posiadacze gogli i urządzeń zgodnych z Google Daydream już mogą wybrać się na swoją pierwszą, wirtualną wycieczkę z przewodnikiem - będzie co zwiedzać.
Zwiedzanie na ekranie komputera lub w goglach VR nigdy nie było tak proste. Może nie zastąpi prawdziwych doznań, ale kilka minut spędzonych w wirtualnym świeci umożliwi nam podjęcie decyzji, czy warto ruszyć w świat...
Ben Kacyra, twórca jednego z pierwszych systemów do laserowego, trójwymiarowego skanowania obiektów, pod wpływem wydarzeń z 2001 roku, kiedy Talibowie zniszczyli buddyjską świątynię sprzed 1500 lat, postanowił działać. Rozpoczął pracę nad projektem CyArk, którego głównym celem stało się gromadzenie dziedzictwa kultury w postaci precyzyjnych, cyfrowych kopii obiektów. Dziś, po 15 latach prac, CyArk ma w swoich zbiorach około 200 obiektów i monumentów przetworzonych na cyfrowe modele.
Fuchsia OS - nowy system od Google odkrywa kolejne karty
Cyfrowe cuda świata można już oglądać w serwisie Google Arts & Culture w trzecim wymiarze, za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji dla Androida oraz iOS. Smartfony zgodne ze specyfikacją Daydream umożliwią również wirtualną wycieczkę w goglach. Niektóre z obiektów uwzględnionych w bazie CyArk nie są dziś dostępne dla turystów, jak świątynia buddyjska Ananda Ok Kyaung w Birmie, która ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 2016 roku.
Google przekształca szkolne autobusy w sale lekcyjne z WI-FI
Proces trójwymiarowego, laserowego skanowania powierzchni obiektów umożliwia precyzyjne zachowanie tekstur powierzchni oraz dokładne odwzorowanie barw. W przypadku naturalnych katastrof, dokładna, cyfrowa kopia obiektu okazuje się nieodzowna w procesie rekonstrukcji monumentów. Na dobry początek, Google Arts & Culture oferuje nam 25 wirtualnych wycieczek po trójwymiarowych modelach. W programie zwiedzania uwzględniono m.in. Al Azel Palace w Damaszku (Syria) i metropolię Majów Chichen Itza w Meksyku.
Aktualizacja Google Play: audiobooki prawie jak w Audible
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4