GlobalFoundries wdroży 14 nm proces w pierwszym kwartale 2015
O nowych procesach technologicznych zrobiło się głośno dopiero jakiś czas temu, bowiem największe firmy ogłosiły swoje plany na kolejne litografie wykorzystywane przy produkcji procesorów i innych układów dla urządzeń mobilnych lub desktopów. Przyszły rok zapowiada się naprawdę ekscytująco jeśli chodzi o nowinki technologiczne - wszyscy znani producenci deklarują przejście na niższe procesy dla wielu swoich produktów. Intel ma oczywiście własne zakłady i linie produkcyjne dla swoich procesorów, natomiast AMD i NVIDIA muszą walczyć o swoje u partnerów takich jak TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) oraz GlobalFoundries. Druga korporacja była przez dłuższy czas marginalizowana zarówno przez firmy z branży elektronicznej, jak i portale zajmujące się tematyką litografii.
GlobalFoundries wyprzedzi tym razem TSMC?
Wygląda na to, że GlobalFoundries wróci do żywych już w przyszłym roku, a wszystko to za sprawą zacieśnionej współpracy z AMD i nie tylko... Okazuje się, że TSMC może tym razem przegrać wyścig we wprowadzaniu 14-nanometrowego procesu technologicznego do masowej produkcji - GlobalFoundries ma osiągnąć taką zdolność już w pierwszej połowie przyszłego roku, dzięki czemu tajwańska korporacja może zostać wyprzedzona o kilka miesięcy. Firma nie ujawniła na razie dla kogo uruchomi swoje linie produkcyjne i jakie typy układów będzie wytwarzała. Pojawiają się plotki na temat zamówień na jednostki dla Apple, ale nic nie zostało jeszcze potwierdzone.
A jak w tym wszystkim wygląda sprawa nowych kart graficznych AMD Radeon, które teoretycznie będą produkowane w 20-nanometrowym procesie technologicznym TSMC? W tym momencie trudno oczekiwać, aby "czerwoni" zdecydowali się na wykorzystanie 14-nanometrowej litografii GlobalFoundries do produkcji swoich procesorów graficznych. Przede wszystkim będzie to technologia typu LPE (low power early), która średnio nadaje się do produkcji wydajnych GPU. Nie jest wykluczone, że AMD wykorzysta bardziej rozwinięty etap dostępny w drugiej połowie 2015 roku. Na razie pozostańmy jednak przy bardzo prawdopodobnej wersji, czyli 20-nanometrowych Radeonach i 28-nanometrowych procesorach APU.
Źródło: KitGuru / SweClockers
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4