Fedora 41 - debiut nowej odsłony dystrybucji Linuksa. Wayland wyparł X11, a sterowniki NVIDII znów działają z Secure Boot
Najnowsza wersja całkiem popularnego systemu opartego na jądrze Linux o nazwie Fedora stała się oficjalnie dostępna do pobrania. Dystrybucja ta w swojej podstawowej wersji zapewnia nam środowisko graficzne GNOME, które w kolejnej odsłonie wprowadza kilka istotnych funkcji. Możemy jednak liczyć na edycje z innymi pulpitami, takimi jak KDE Plasma, czy też Cinnamon, acz nie zabraknie ciekawego wariantu Miracle. Zobaczmy więc, co dokładniej oferuje nam nowa Fedora.
Fedora w odsłonie 41 stała się dostępna do pobrania. Kolejna wersja zaoferuje nam popularne środowiska graficzne w świeżych edycjach, a także wprowadzi kilka nowości, które zapewnią większą funkcjonalność niż do tej pory.
Manjaro 24.1 - odsłona Linuksa, która sprawdzi się także dla początkujących. Aktualizacja przynosi nowe jądro i pakiety
Fedora 41 w głównej odsłonie, czyli Workstation, opiera się na środowisku graficznym GNOME 47, które jest lepiej dostosowane do mniejszych ekranów, oferuje wsparcie dla wiodących kolorów (te wpływają na konkretne elementy w aplikacjach i interfejsie, wideo poniżej), a także przynosi lepszy menedżer plików. Odświeża także okna dialogowe, które będą się dopasowywać do ekranów o różnej wielkości. Zabraknie jednak wsparcia dla X11, wszak domyślnie stosowany jest Wayland. Sporą zmianą jest umożliwienie skorzystania z zamkniętych sterowników graficznych od NVIDII przy włączonej funkcji Secure Boot.
KaOS - dystrybucja Linuksa z pulpitem KDE Plasma, która oferuje własne repozytoria. Minimalizm, szybkość i prostota obsługi
Użytkownicy laptopów z pewnością docenią z kolei to, że Fedora wprowadza również obsługę nowszych kamer internetowych, które korzystają z interfejsu MIPI i oparte są na IPU6 (jednostka przetwarzania obrazu od Intela) - mowa o sensorach: ov2740, ov01a10 oraz hi556. Domyślny terminal został zastąpiony bardziej funkcjonalną aplikacją Ptyxis, a przy tym głównym menedżerem pakietów został DNF 5, więc można się spodziewać dużo szybszego działania w tym aspekcie. Warto wspomnieć, że w przypadku Fedory 41 w edycji z pulpitem KDE Plasma, możemy liczyć na najnowszą wersję 6.2. Z kolei wariant Fedora Miracle przynosi nowy menedżer okien, który opiera się na kompozytorze Mir. Jeżeli chcemy zapoznać się z pełną listą zmian, to musimy udać się pod ten adres.
Ulepszony interfejs na mniejszych ekranach
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78