Chromium uruchomione na Windows 10 dla procesorów ARM64
Pomyślnie skompilowano pierwszą wersję przeglądarki Chromium dla systemu Windows 10 przeznaczonego dla urządzeń z procesorami ARM. Oznacza to, że następstwem wydarzeń może okazać się opublikowanie wersji testowej programu Chrome rozwijanego przez Google, a także opracowanie nowej wersji Microsoft Edge korzystającej z tego ogólnodostępnego rozwiązania. Gotowa aplikacja została przetestowana na komputerze i smartfonie wyposażonym w procesory w architekturze ARM64. Nie jest wiadome, czy Google planuje w najbliższej przyszłości stworzyć przeglądarkę dedykowaną tej bądź co bądź niszowej platformie sprzętowej, konkurencyjnej dla systemu rozwijanego przez ten koncern - Chrome OS.
Nową możliwość mogą wykorzystać w przyszłości twórcy przeglądarek takich jak: Brave, Edge, Opera oraz Vivaldi.
Niezależny programista Jeremy Sinclair poprawnie skompilował działającą wersję przeglądarki Chromium działającą w Windows 10 dla procesorów ARM. Osiągnął to, wykorzystując świeżo zaimplementowane wsparcie dla platformy sprzętowej win32-arm64-rel, znajdujące się od niedawna w kodzie źródłowym programu. Co ciekawe, następstwem zmuszenia przeglądarki do działania na urządzeniach z systemem Windows 10 ARM, było poprawne uruchomienie programu na smartfonie przez programistę Gustava Monce’a, co wymagało od niego dodatkowych modyfikacji w kodzie źródłowym przeglądarki.
Chrome OS 73 z lepszym wsparciem dla aplikacji Linuksowych
Przenoszenie funkcji Chrome do Chromium może być w tej chwili zbyt czasochłonne dla Google, ponieważ potencjalna pula użytkowników zainteresowanych finalnym produktem amerykańskiego przedsiębiorstwa może być zbyt małą dla rentowności całego przedsięwzięcia. Nową możliwość w przyszłości wykorzystać mogą twórcy produktów takich jak Brave, Edge, Opera oraz Vivaldi. Na chwilę obecną nikt nie opublikował pliku instalatora Chromium dla rzeczonej platformy, ponieważ zdaniem wymienionych wyżej programistów Chromium dla ARM64 na chwilę obecną nie nadaje się do użytku, toteż osoby zainteresowane będą musiały zainteresować się własnoręcznym kompilowaniem kodu programu.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78