Chiny pozbędą się komponentów AMD, Intela i Nvidii do 2022 roku
Niedawno donosiliśmy o tym, jak w kwestii oprogramowania Rosja chce uniezależnić się od produktów firm zagranicznych. Kraj ten przyjął ustawę, która wymusi na producentach smartfonów, komputerów OEM czy Smart TV preinstalowanie rosyjskiego oprogramowania. Tymczasem Chiny także chcą odciąć się od Zachodu, ale w nieco inny sposób. Państwo Środka chce bowiem całkowicie wyprzeć komponenty największych producentów na rynku komputerów osobistych, w tym AMD, NVIDII oraz Intela. Naturalnie rzecz biorąc, mają zastąpić je komponenty wyprodukowane w Chinach (nawet jeśli są to kopie istniejących produktów). Doniósł o tym po raz pierwszy dziennik Financial Times w swoim raporcie.
Chiny z końcem roku 2022 chcą całkowicie uniezależnić się od zagranicznych komponentów komputerowych. Planują przy tym wspieranie rodzimej produkcji, a docelowo chcą stać się liderem na polu AI.
Chiny pod koniec października 2019 ustanowiły narodowy fundusz, z kapitałem 29 miliardów dolarów, który ma pomóc uniezależnić się od amerykańskich firm. Tymczasem w grudniu 2019 rząd chiński postanowił zakazać zagranicznego oprogramowania i komponentów w rządowym sprzęcie. Do odstrzału pójdą produkty takich firm, jak procesory Intela i AMD, GPU NVIDII, wszelkie układy na architekturze ARM, czy też procesory obrazu Sony. Jak wynika ze sprawozdania Financial Times, z końcem 2020 roku 30% komputerów używanych w chińskich urzędach będzie posiadać wyłącznie chińskie podzespoły. W 2021 wypartych zostanie 50% zagranicznych komponentów, a w 2022 roku Chiny pożegnają się z ostatnimi 20%. Ich rodzime substytuty będą dostarczone przez firmy takie, jak Zhaoxin, YMTC i ChangXin Memory.
Chiny będą traktować deepfakes i fake news jako przestępstwo
Warto zwrócić uwagę na to, że w ramach tej inicjatywy chińskiego rządu w grę wchodzą także procesory takie, jak Dhyana, produkowane przez bliźniacze spółki joint venture (Hygon i HMC, będące własnością konsorcjum THATIC, w którym częściowe udziały ma AMD) na licencji X86 od AMD. Chińczycy nie będą mogli natomiast klonować architektury Zen 2. Oczywiście poza procesorami, Chiny będą musiały również odciąć się od dysków SSD, płyt głównych, układów graficznych, mobilnych SoC, systemów operacyjnych i oprogramowania. Jest to najpoważniejszy krok, jaki do tej pory wykonały Chiny w stronę technologicznej niezależności, chociaż nie powinien on nikogo dziwić. Państwo Środka chce w przyszłości móc konkurować na arenie międzynarodowej na polach takich, jak sztuczna inteligencja, oprogramowanie i komputery kwantowe. Chiny pragną z rokiem 2030 stać się światową potęgą w dziedzinie AI – zobaczymy, jak im ten plan pójdzie...
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7