Samsung zaprezentował telewizory QLED oraz LCD na 2018 rok
Poznaliśmy już tegoroczny line-up telewizorów LG, Sony, Philips oraz Panasonic. Wiemy już mniej więcej czego możemy oczekiwać - przede wszystkim dalszego polepszania obrazu zarówno w technologii LCD jak również OLED. Większe skupienie się na pełnym, lokalnym wygaszaniu w przypadku LCD oraz polepszenie maksymalnej jasności w OLED-ach oraz wprowadzenie techniki HFR w tegorocznych telewizorach LG (choć nie wszystkich). Do tego zwiększone zainteresowanie HDR10+, czyli bardziej elastyczną konkurencją dla Dolby Vision. Teraz dowiadujemy się szczegółów dotyczących tegorocznego line-upu telewizorów od Samsunga. Jeszcze więcej QLED-ów, a także kilka nowych modeli z serii Premium UHD oraz UHD. Do tego wsparcie dla HDR10+ oraz nowy, flagowy soundbar HW-N950, grający w systemie 7.1.4 (Dolby Atmos). Dzieje się sporo u koreańskiego producenta i pora przejrzeć wszystkie nowości!
W tym roku na półkach cenowych znajdziemy telewizory Samsung QLED z serii Q6, Q7, Q8 oraz Q9 - ta ostatnia będzie najbardziej zaawansowana, z systemem podświetlenia Direct Full Array. Z kolei wszystkie serie QLED oraz LCD w tym roku oferują wsparcie dla HDR10+.
Jakie telewizory przygotowała firma LG na rok 2018?
W tym roku doczekamy się łącznie czterech różnych serii QLED - QLED Q6, QLED Q7, QLED Q8 oraz QLED Q9. Oczywiście im wyższa numeracja, tym więcej funkcji, lepszy obraz i zdecydowanie wyższa cena. Flagowym modelem w tym roku będzie QLED Q9SN, który zostanie wyposażony w ekran 8K (7680×4320 pikseli; 4320p) - matryca cechująca się czterokrotnie większą ilością pikseli w porównaniu do 4K i aż 16-krotnie większą w porównaniu do tradycyjnego Full HD. Oczywiście w tym wypadku nie zabraknie wsparcia dla normy HDR10+, a także nowego systemu sterowania jasnością (Direct Full Array). QLED Q9SN dostępny będzie w rozmiarze 85". Następny w kolejce jest QLED Q9FN, który dostępny będzie w rozmiarach 55", 65", 75" oraz 88". Telewizory te oferują rozdzielczość 4K, wsparcie dla HDR10+ oraz jasność dochodzącą do poziomu 2000 nitów - w tym wypadku jednak dopiero testy wykażą faktyczną jasność podczas oglądania treści z HDR. Nie zabraknie także podświetlenia typu Direct Full Array.
CES 2018: Nowości firmy Sony z zakresu audio oraz wideo
Kolejną serią telewizorów QLED na 2018 rok są modele QLED Q8FN oraz Q8SN. Pierwszy z nich dostępny będzie wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych, z kolei drugi będzie sprzedawany w Europie (a więc i w Polsce). Telewizory cechują się zakrzywioną matrycą, rozdzielczością 4K, wsparciem dla standardu HDR10+ oraz obsługą technologii Direct Full Array, choć z mniejszą ilością stref wygaszania w porównaniu do flagowych Q9. Dostępne rozmiary to 55", 65" oraz 75". Maksymalna deklarowana jasność w tych telewizorach wynosi 1500 nitów. Serie Samsung Q7FN oraz Q6FN różnią się od wcześniejszych głównie technologią lokalnego wygaszania. O ile w seriach Q9 oraz Q8 otrzymujemy nowy Direct Full Array, o tyle w niższych seriach będzie to tradycyjny Edge LED z maksymalnie kilkunastoma strefami wygaszania. W tych dwóch seriach potencjał wygaszania powinien więc być na porównywalnym poziomie z ubiegłorocznymi QLED-ami. Z kolei serie Q9 oraz Q8 powinny wypadać zdecydowanie lepiej od swoich poprzedników. W Samsungu QLED Q7FN oraz Q6FN otrzymujemy ponadto rozdzielczość Ultra HD 4K oraz wsparcie dla standardu HDR10+.
Philips zaprezentował nowe serie telewizorów OLED oraz LCD
Więcej szczegółów poznaliśmy również na temat tegorocznych przedstawicieli serii Samsung Premium UHD oraz UHD. W pierwszym przypadku spodziewamy się rychłej premiery sklepowej serii NU8000 oraz NU8500. Litera N oznacza linię TV na 2018 rok (w ubiegłym roku było to MU), z kolei U oznacza rozdzielczość Ultra HD. Wykorzystują one tradycyjne podświetlenie typu Edge LED, a ponadto oferują wsparcie dla normy HDR10+. NU8500 będzie telewizorem z zakrzywionym ekranem, dostępnym w wersjach 55" oraz 65". NU8000 z kolei oferuje tradycyjny, płaski ekran o rozdzielczości 4K wraz z podświetleniem Edge LED. Tutaj także otrzymamy wsparcie dla HDR10+. Dostępne w sprzedaży rozmiary to odpowiednio: 49 cali, 55 cali, 65 cali oraz 82 cale.
CES 2018: Nowości od Panasonica - TV OLED i Ultra HD Blu-ray
Ostatnią grupą, najbardziej przystępną cenową, będą telewizory Samsung UHD TV. Tutaj spodziewamy się premiery serii NU7300 oraz NU7100. Samsung NU7300 jest modelem z zakrzywionym ekranem i dostępnym w wersji 55-calowej oraz 65-calowej. Oferuje rozdzielczość 4K, wsparcie dla HDR10+ oraz najprostsze wygaszanie typu Edge LED. Podobnie jak w seriach Premium UHD, również tutaj otrzymamy możliwość prostego ukrycia okablowania (prawdopodobnie ukryte w podstawie). Z kolei NU7100 będzie telewizorem z płaskim ekranem, rozdzielczością 4K, HDR10+ oraz podświetleniem Edge LED (micro dimming). Z pewnością w porównaniu do Premium UHD, potencjał wygaszania będzie gorszy i w tym wypadku powinniśmy spodziewać się niższego kontrastu oraz gorszej czerni. NU7100 dostępny będzie w następujących wariantach: 40", 43", 50", 55", 65", 75". Dokładna dostępność oraz ceny zostaną przedstawione w najbliższych dniach.
LG OLED55C7V - moje odczucia po dwóch miesiącach użytkowania
Wracając jeszcze do telewizorów QLED - tutaj dodatkowo dochodzą takie funkcjonalności jak tryb Ambient, One Invisible Connection oraz wsparcie dla asystenta Bixby. Tryb Ambient sprawi, że największy ekran w domu będzie pełnić rolę osobistego centrum informacji, także wtedy, gdy widzowie nie oglądają filmu lub telewizji – odtworzy muzykę, wyświetli prognozę pogody, informacje o natężeniu ruchu ulicznego czy najnowsze doniesienia z kraju i ze świata. Jeśli telewizor zamontowany jest na ścianie tryb Ambient pomoże „wtopić” ekran w przestrzeń – wyświetli wzór, który znajduje się na powierzchni za telewizorem. W ten sposób uzyskamy efekt niemal przezroczystego ekranu, który idealnie harmonizuje z wnętrzem. Z kolei One Invisible Connection to jeden cienki przewód, dostarczający do telewizora prąd i dane AV. Dzięki niemu widzowie zyskają więcej swobody w zakresie instalacji telewizora, który teraz nie musi być umieszczony bezpośrednio przy źródle zasilania czy danych. Dostępne będą różne wersje kabla, o długości nawet do 15 metrów. Ponadto we flagowym modelu QLED Q9 doczekamy się technologii o nazwie Q Engine, który ma być najbardziej zaawansowanym systemem upscallingu materiałów o niższej rozdzielczości, do natywnej rozdzielczości telewizora.
Powiązane publikacje

70mai 4K Omni - premiera wideorejestratora zapewniającego nagrania w jakości 4K z widokiem 360°
24
LG OLED M5, OLED G5, OLED C5 oraz OLED B5 - Prezentacja telewizorów 4K dla graczy i kinomaniaków
61
Apple AirPods - firma złożyła patent opisujący dodanie modułu optycznego do popularnych słuchawek TWS
10
Spotify wkrótce zaoferuje nie tylko lepszą jakość muzyki. Twórcy chcą też dodać funkcje AI i opcje... kupna biletów na koncerty
39