ASUS Prime X299 Edition 30 na 30 lat płyt głównych tej marki
Marka ASUS na rynku płyt głównych obecna jest już od trzydziestu lat i z tej okazji producent postanowił przygotować specjalny model o nazwie Prime X299 Edition 30. Firma AsusTek powstała na Tajwanie 2 kwietnia 1989 roku. Producent przez wiele lat był bardzo bliskim partnerem Intela z dostępem do próbek inżynieryjnych nowych procesorów jeszcze przed konkurencją. Do dziś tylko nieoficjalnie mówi się, że specjaliści firmy AsusTek już na początku swojej działalności stworzyli działającą płytę główną dla procesora Intel 486 nie mając nawet samego układu do testów. Zrobili to przed samym Intelem, który dla własnych procesorów nie potrafił stworzyć działającej płyty głównej.
ASUS już od trzydziestu lat jest obecny na rynku płyt głównych. Przetrwał legendy, takie jak np. Abit, Chaintech, EPoX, czy Soltek. [*] Pamiętamy.
Oferta produktowa marki ASUS z biegiem lat powiększała się o kolejne typy urządzeń, ale my skupmy się na płycie głównej. Prime X299 Edition 30 to nowa konstrukcja dla platformy HEDT skupionej wokół procesorów Intel Core X, które korzystają z podstawki LGA2066. Wykonana w formacie E-ATX płyta wyposażona jest w szesnastofazową sekcję zasilania z masywnymi radiatorami, wspomaganymi przez 40-milimetrowy wentylator. Według producenta sekcja zasilania jest w stanie uciągnąć procesor pochłaniający nawet 544 W. Można śmiało przyjąć, że nawet osiemnastordzeniowe Core X to dla takiej sekcji kaszka z mleczkiem. Dla zapewnienia większej stabilności zasilania, a także bezpieczeństwa, Prime X299 Edition 30 wykorzystuje złącza ProCool 12V, bardziej odporne na wysokie natężenia prądu.
ASUS Z390 ROG Maximus XI Hero WiFi - Test mocarnej płyty głównej
ASUS Prime X299 Edition 30 to także osiem slotów dla modułów DDR4-4266, których maksymalna pojemność łączna to 128 GB. Na laminacie mamy też trzy sloty PCI Express 3.0 x16, a także dwa działające w trybie x1. Z procesorem Core X oferującym czterdzieści cztery linie sygnałowe, sloty x16 działają w trybie maks. x16 / x16 / x8. W przypadku modelu z dwudziestoma ośmioma liniami tryby działania to x16 / x8 / x2. Mocno rozbudowany system radiatorów skrywa m.in. trzy sloty M.2. Warto tu się na moment zatrzymać, bo w centralnej sekcji mamy wyświetlacz OLED (ASUS LiveDash). Na płycie znajdziemy też osiem portów Serial ATA 6 Gb/s, kontroler Wi-Fi 802.11ax (Intel AX200) z 2x2 MU-MIMO, Bluetooth 5.0, a także dwa kontrolery Ethernet - Aquantia AQC-111C (5 Gb) oraz Intel I219-V (1 Gb). Jeśli chodzi o sekcję dźwiękową to mamy tu kontroler HD Audio 7.1 z kodekiem Realtek ALCS1220A z obsługą DTS X: Ultra. Na panelu tylnym znajdziemy cztery porty USB 3.2 typu A (Gen. 1) i dwa typu C (Gen 2 z Thunderbolt 3), a także dwa porty USB 2.0, dwa wejścia DisplayPort, pięć gniazd mini jack (HD Audio) oraz wyjście optyczne dźwięku (TOSLink). Na płycie mamy też pięć złączy wentylatorów, dwa dla pomp systemów WC, jedno dla czujnika temperatury oraz łącznie cztery dla taśm systemów podświetlenia RGB. Cena tego cacka nie została podana, aczkolwiek pewnie i ona może być ceną trzydziestolecia ;-) .
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37