APU AMD Renoir z obsługą pamięci RAM LPDDR4X 4266 MHz
Od czasu pierwszej prezentacji architektury Zen doczekaliśmy się premiery dwóch generacji APU, czyli procesorów połączonych ze zintegrowanymi układami graficznymi Radeon. Pierwszą generacją było Raven Ridge wykorzystujące 14 nm litografię, z kolei w tym roku zadebiutowała druga generacja Picasso na ulepszonej, 12 nm litografii. W obu przypadkach zintegrowanymi układami graficznymi były iGPU Radeon Vega z maksymalnie 11 blokami CU. Pierwsze informacje na temat trzeciej generacji APU o kodowej nazwie Renoir pojawiły się kilka tygodni temu, gdy okazało się, że nadchodzące układy w dalszym ciągu będą wykorzystywały zintegrowane iGPU Radeon Vega. Teraz w nowej aktualizacji Linuxa ponownie pojawiły się wzmianki o Renoir, tym razem w kontekście m.in. obsługi pamięci LPDDR4X.
Najnowsze informacje pochodzące ze sterowników Linuxa wskazują, że trzecia generacja APU Renoir będzie wspierała pamięci LPDDR4X o taktowaniu do 4266 MHz.
Jak już od dawna wiadomo, trzecia generacja APU będzie wykorzystywała ulepszoną architekturę Zen 2 oraz 7 nm proces technologiczny. Mimo konkretnych zmian w kontekście procesora, mniej nowości będzie skrywał zintegrowany układ graficzny, w dalszym ciągu bazujący na architekturze Vega. Niemniej pewne zmiany zostaną wprowadzone. W najnowszej aktualizacji sterowników systemu Linux pojawiły się bowiem odniesienia do silnika obrazu (Display Core Next) o nazwie DCN 2.1. Jest to najnowsza wersja, bowiem poprzednie APU bazują na DCN 1.0, natomiast desktopowe karty Navi mają wersję DCN 2.0.
Z ujawnionego pliku można się dowiedzieć jeszcze jednej ciekawej rzeczy, tym razem bezpośrednio powiązanej z obsługiwanymi pamięciami RAM. APU AMD Renoir otrzyma bowiem wsparcie dla energooszczędnych kości LPDDR4X (tak samo jak nadchodzące układy Intel Ice Lake-U/Y), przy czym w przypadku APU od AMD wspierane mają być częstotliwości do 4266 MHz. Tym samym obsługiwany kontroler pamięci ma być znacznie bardziej dopracowany niż we wcześniejszych dwóch generacjach, gdzie w przypadku laptopów można było liczyć co najwyżej na DDR4 2400 MHz. Dla porównania procesory Ice Lake wspierają LPDDR4X wraz z częstotliwością do 3733 MHz (lub DDR4-3200). Poprawna obsługa tak wysokich zegarów powinna również pozytywnie wpłynąć na zwiększenie wydajności zintegrowanego układu graficznego i być może z tego powodu AMD ostatecznie uznało, że wystarczy pozostać obecnie przy układach Vega, co dodatkowo zmniejszy koszty produkcji. Na oficjalnie wprowadzenie trzeciej generacji APU do desktopów i laptopów będziemy jednak musieli poczekać przynajmniej do stycznia, gdzie na targach CES AMD Renoir powinno zostać oficjalnie ujawnione.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7