Android 5.0 Lollipop - Google znosi obowiązek szyfrowania danych
Przed premierą systemu Android w wersji 5.0 Lollipop, Google chwaliło się, że ich system mobilny będzie oferował domyślnie szyfrowanie danych. Ta decyzja spodobała się bardzo wielu osobom – obecnie urządzenia mobilne przechowują bardzo dużo wrażliwych danych np. zdjęcia, których wyciek mógłby nam w pewien sposób zniszczyć życie. Nikt zapewne nie chce, aby prywatne zdjęcia znajdowały się na dziwnych stronach internetowych, czy też zostały wykorzystane w szantażu. Dodatkowo, szyfrowanie teoretycznie zabezpiecza nas przed niektórymi instytucjami, jednak dla nich prawdę mówiąc nie ma rzeczy niemożliwych ;-). Tak czy owak ta, decyzja zyskała aprobatę użytkowników, niestety spowodowała pewne problemy.
Już jakiś czas temu do sieci wyciekły informacje, że urządzenia mobilne z najnowszym systemem posiadającym domyślnie włączone szyfrowanie działają dużo wolniej niż te pracujące na starszej wersji, która wszak umożliwiała zaszyfrowanie naszych danych, jednak ta opcja nie była domyślnie aktywowana i należało ją uruchomić w sposób ręczny.
Problemy sprzętowe po raz kolejny wpływają na funkcje dotyczące bezpieczeństwa.
Każdy dobrze wiedział, że szyfrowanie może negatywnie wpłynąć na wydajność urządzenia, jednak wyniki testów były gorsze niż przewidywano. Co w tej sytuacji zrobić? Pozostawić domyślnie włączone szyfrowanie i mieć nadzieje, że producenci sprzętu zaczną tworzyć wydajniejsze telefony, czy też zrezygnować z tej opcji? Firma Google zdecydowała się wybrać drugi wariant i zrezygnowała z obowiązku uruchamiania szyfrowania na telefonach, na których ma być zainstalowany system Android 5.0. Tym samym słowa wypowiedziane swego czasu przez rzecznika Google stają się nieaktualne:
"Od ponad 3 lat Android oferuje szyfrowanie i klucze nie są przechowywane poza urządzeniem, więc nie mogą być udostępniane organom ścigania. W następnej wersji Androida szyfrowanie zostanie domyślnie włączone, więc użytkownik nie będzie musiał pamiętać o jego uruchomieniu."
Obecny regulamin zakłada, że urządzenie powinno pozwalać na uruchomienie szyfrowania, jednak producent nie musi z niego korzystać, dlatego też takie urządzenia jak najnowszy Samsung Galaxy S6 nie posiadają domyślnie włączonego szyfrowania danych. Ta opcja powróci jako domyślnie włączona zapewne wtedy, kiedy producenci urządzeń mobilnych zaczną stosować mocniejsze podzespoły, wspierające szyfrowanie.
Źródło: Ars Technica
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
31
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10