Analiza chodu nową metodą uwierzytelniania biometrycznego
Zespół naukowców z University of Pretoria i City University of Hong Kong opracował system uwierzytelniania użytkowników smartfonów oparty na analizie chodu. Na 44 dorocznej konferencji IEEE Towarzystwa Elektroniki Przemysłowej przedstawili oni referat, w którym przedstawili nowe rozwiązanie. Wykorzystuje ono istniejące już podzespoły w telefonach do uwierzytelniania użytkowników smartfonów na podstawie ich wzorów chodu. Termin "chód" odnosi się do sposobu poruszania się poprzez poruszanie kończynami podczas chodzenia lub biegania. Badania wykazały, że wzorce chodu różnią się znacznie u ludzi, do tego stopnia, że analiza chodu może być wykorzystana do uwierzytelniania biometrycznego .
System opracowany przez naukowców nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu do działania, dlatego nie wiąże się z dodatkowymi kosztami modernizacji istniejących smartfonów.
Do czego w ogóle może służyć takie rozpoznawanie? To chyba pierwsze pytanie, które nam się nasuwa. Przecież nikt nie wyobraża sobie, że będzie musiał przebiec 50 metrów by odblokować telefon. Naukowcy znaleźli jednak znacznie praktyczniejsze zastosowanie tej technologii. Gdybyśmy tak np. (czego nikomu nie życzymy) nasz smartfon zgubili w czasie zakupów, zostawili w czasie spaceru lub ktoś by nam go ukradł. Problemem zawsze jest ustalenie gdzie mogło się to stać. I tu pojawia się właśnie nowe rozwiązanie. Działa ono bez przerwy. "Jeśli wynik uwierzytelnienia jest pozytywny, proces przebiega nieprzerwanie w tle" - wyjaśniają naukowcy w swoim artykule. Jeśli jednak wzorzec naszego chodu zmieni się lub przestaniemy się poruszać, a nie wyłączymy funkcji, automatycznie dostajemy maila z lokalizacją telefonu.
Microsoft wraca z kamerami. Będzie 4K i rozpoznawanie twarzy
System opracowany przez naukowców nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu do działania, dlatego nie wiąże się z dodatkowymi kosztami modernizacji istniejących smartfonów. Działa poprzez ciągłą analizę danych związanych z chodem zebranych przez wbudowany akcelerometr w smartfonie. Podejście do uwierzytelniania opartego na chodzie zaproponowane przez naukowców składa się z jednostki akwizycji danych czujnika, jednostki przetwarzania wstępnego, algorytmu klasyfikacji i systemu oceny. Wbudowany akcelerometr nieustannie rejestruje dane dotyczące chodu, które są wstępnie przetwarzane przez jednostkę przetwarzania wstępnego, a następnie analizowane za pomocą dynamicznego algorytmu dynamic time warping (DTW) i sieci neuronowej FFNN, która uwierzytelnia użytkownika.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4