AMD Rembrandt - Pierwsze wyniki wydajności układów APU nowej generacji na bazie architektury Zen3+ w litografii 6 nm
W ostatnich dniach w przypadku procesorów komputerowych mówi się głównie o Niebieskich, a wszystko za sprawą nadciągającej wielkimi krokami premiery 12. generacji. Co prawda rodzina Intel Alder Lake-S wprowadzi do segmentu konsumenckiego sporo nowości, ale to nie znaczy, że AMD zapadło w sen zimowy. Wręcz przeciwnie, Czerwoni pracują w pocie czoła by spełnić oczekiwania swoich fanów i zaprezentować nowe, jeszcze wydajniejsze układy z serii Ryzen. Jednymi z pierwszych nowości, które mają ukazać się na rynku są APU kolejnej generacji, czyli rodzina o nazwie Rembrandt. W sieci pojawiły się pierwsze wyniki wydajności jedno i wielowątkowej, zdradzające dodatkowo zegary podstawowe oraz w trybie turbo.
AMD Rembrandt wkroczyły podobno już w masową produkcję, a premiera układów nowej generacji nastąpi w pierwszym kwartale 2022 roku.
Test procesora AMD Ryzen 5 5600G Cezanne - APU nowej generacji z układem graficznym Radeon Vega i rdzeniami Zen 3
AMD Rembrandt to rodzina układów APU, która dedykowana jest do mobilnego grania oraz stacji roboczych. Zgodnie z dotychczasowymi informacjami wiemy, że będzie ona oparta na architekturze Zen3+ w litografii 6 nm. Największą nowością ma być zmiana wysłużonej już architektury graficznej AMD Vega, na nowsze AMD Navi2 (RDNA2). Powinno to dać sporego kopa wydajności i pozwolić na bardziej komfortową grę na laptopach pozbawionych dedykowanego układu graficznego. Prócz tego otrzymamy wsparcie PCI Express 4.0 oraz pamięci RAM DDR5.
Test Lenovo V55t - biurowy komputer z procesorem APU AMD Ryzen 3 4300G oraz układem graficznym Radeon Vega
W bazie wyników UserBenchmark pojawiły się wyniki procesora oznaczonego jako próbka inżynieryjna z nazwą "100-000000518-41_N", która korzysta z gniazda FP7 (stąd wiadomo, że to przedstawiciela AMD Rembrandt). Opisywana jednostka pracowała w urządzeniu Corsair Xenomorph, czyli prawdopodobnie mini-PC, jako że Amerykanie nie mają w swojej ofercie laptopów. Sparowano ją z pojedynczym modułem RAM DDR5 4800 MHz CL 40 o pojemności 16 GB, SSD od Samsunga oraz systemem operacyjnym Windows 10. Wpis mówi o zegarze bazowym na poziomie 3,1 GHz oraz 3,9 GHz w trybie Turbo. Wszystko to przełożyło się na wynik 111 punktów dla testu wydajności jednego rdzenia, 228 punktów dla dwóch rdzeni i 740 punktów dla ośmiu rdzeni. To odczuwalnie słabiej niż dostępny już AMD Ryzen 7 5800H z serii Cezanne, który notuje w tym samym teście kolejno 132, 256 i 875 punktów. Wydajność finalnego APU względem próbki inżynieryjnej będzie zapewne jednak wyższa. Zgodnie z dotychczasowymi doniesieniami układy AMD Rembrandt wkroczyły już w masową produkcję, a premiera przewidywana jest na okolice targów CES 2022, czyli pierwszego kwartału przyszłego roku.