Zotac GeForce GTX 1050 i GTX 1050 Ti w wersjach Low Profile
Karty graficzne w wersjach niskoprofilowych to świetne rozwiązanie dla osób posiadających nietypową lub bardzo małą obudowę - w takich przypadkach tylko taki układ jest w stanie zapewnić posiadaczowi wystarczającą moc obliczeniową. Niektóre karty wydają się być stworzone do takich wariantów - dobrym przykładem są "małe" Pascale w postaci GeForce GTX 1050 i GTX 1050 Ti. Zauważyło to już kilku producentów, takich jak MSI czy Gigabyte - wydali już oni te układy w wersjach Low Profile. Motyw podchwyciła właśnie kolejna firma, a jest nią Zotac. Jej modele wyróżniają się minimalistycznym, choć mimo wszystko eleganckim systemem chłodzenia oraz... brakiem firmowego OC.
Zotac dla obu modeli zastosował bardzo kompaktowy układ chłodzenia o wymiarach 160 x 111,15 x 34 mm, który obejmuje dwa niewielkie wentylatory o średnicy 40 mm oraz aluminiowy radiator.
Już dawno nie pisaliśmy o domyślnie taktowanych kartach, dlatego dla niektórych taka informacja może być zaskakująca. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę przeznaczenie oraz budowę tych GeForce'ów, decyzja producenta nie powinna specjalnie dziwić. Tak oto GeForce GTX 1050 Ti pracuje z częstotliwością bazową 1290 MHz i 1392 MHz w trybie Boost, natomiast nieco słabszy model GTX 1050 cechuje się taktowaniami 1354 MHz i 1455 MHz w trybie Boost. Niespodzianki nie ma również jeśli chodzi o pamięć VRAM - GTX 1050 Ti posiada jej 4 GB, natomiast model bez "Ti" - 2 GB. W obu przypadkach pracuje ona z częstotliwością 7 GHz.
Galax GeForce GTX 1050 i GTX 1050 Ti w wersjach low profile
Warto wspomnieć również o chłodzeniach omawianych kart. Zotac dla obu modeli zastosował bardzo kompaktowy układ chłodzenia o wymiarach 160 x 111,15 x 34 mm, który obejmuje dwa niewielkie wentylatory o średnicy 40 mm oraz aluminiowy radiator. Całość zajmuje dwa sloty i - trzeba przyznać - prezentuje się schludnie i zarazem bardzo elegancko (w porównaniu do np. niskoprofilowych kart firmy Galax). Konstrukcje nie potrzebują żadnych dodatkowych złączy zasilających, gdyż całą niezbędną energię pobierają z gniazda PCI-Express. Posiadają w sumie trzy złącza wideo: po jednym DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b i DVI-D. Ile będą kosztować? Tego niestety nie wiemy, jednak nie spodziewamy się wysokich cen. Karty już niebawem powinny pojawić się w sprzedaży.