Xiaomi Loop LiquidCool – nowy, wydajny rodzaj chłodzenia smartfonów, inspirowany przemysłem lotniczym
Zainspirowana rozwiązaniami chłodzącymi stosowanymi w przemyśle lotniczym, technologia Loop LiquidCool wykorzystuje efekt kapilarny, który „przyciąga” płyn chłodzący do źródła ciepła, następnie odparowuje i rozprasza ciepło w kierunku chłodniejszego obszaru. Chłodziwo skrapla się i jest wychwytywane przez jednokierunkowy zamknięty kanał w kształcie pętli. Twórcy tego rozwiązania sugerują, że w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań, nowa technologia ma dwukrotnie większą skuteczność chłodzenia i jest najbardziej dotąd wydajną metodą chłodzenia smartfonów. Xiaomi zamierza wprowadzić technologię Loop LiquidCool do swoich produktów w drugiej połowie 2022 roku.
Xiaomi utrzymuje, że w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań, technologia Loop LiquidCool ma dwukrotnie większą skuteczność chłodzenia. Rozwiązanie to pojawi się w pierwszych smartfonach już w 2022 roku.
Recenzja Xiaomi Pad 5 – tablet, który na pierwszy rzut oka wydaje się idealny. Diabeł tkwi jednak w szczegółach
Nowe rozwiązanie wykorzystuje pierścieniowy system rurek cieplnych i składa się z parownika, skraplacza, komory napełniania oraz rurek z gazem i cieczą. Umieszczony przy źródłach ciepła parownik zawiera chłodziwo, które zmienia stan na gazowy, gdy smartfon jest pod dużym obciążeniem. Gaz i strumień powietrza są następnie doprowadzane do skraplacza, gdzie gaz ponownie skrapla się w ciecz. Ciecz jest wchłaniana i zbierana przez maleńkie włókna w komorze napełniania. Parownik napełnia się i jest gotowy do dalszej pracy.
Test Redmi 10 – Niedrogi smartfon popularnej submarki Xiaomi z wydajnym akumulatorem i głośnikami stereo
Choć mamy tu do czynienia z tą samą metodą, co przy klasycznym chłodzeniu z komorą parową, to nowy kształt ciepłowodów ma odpowiadać za znaczną różnicę w wydajności. Ponieważ tradycyjne systemy z komorami parowymi nie mają oddzielnych kanałów dla gazu i cieczy, gorące gazy i chłodne ciecze mieszają się i przeszkadzają sobie nawzajem, zwłaszcza przy dużym obciążeniu. Pompa w kształcie pierścienia ma specjalną konstrukcję, która zmniejsza opór przepływu gazu o 30%, co umożliwiać ma wydajniejszy obieg pary.
Test Xiaomi 11T Pro – ekspresowe ładowanie 120 W, donośny dźwięk stereo Harman Kardon i genialne zdjęcia makro
Wydajny obieg wymaga zastosowania zaworu Tesli w komorze uzupełniania. Zawór Tesli jest jednokierunkowy. Umożliwia przepływ cieczy przez parownik, blokuje jednak ruch gazów w przeciwnym kierunku. Pozwala to na uzyskanie wyższej sprawności obiegu gazu i cieczy w całym układzie. Na testowym smartfonie Xiaomi MIX 4, oryginalna komora parowa została zastąpiona rozwiązaniem Loop LiquidCool. Podczas 30-minutowego testu w grze Genshin Impact (z maksymalnymi ustawieniami wideo), system chłodzenia miał utrzymywać urządzenie poniżej temperatury 47,7 °C. Procesor miał być zaś o 8,6 °C chłodniejszy niż w standardowej wersji.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
22
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10