VESA wprowadza Adaptive-Sync dla DisplayPort 1.2a - Śmierć G-Sync?
Jakiś czas temu, a dokładniej w październiku zeszłego roku NVIDIA zaprezentowała swoje rozwiązanie mające pożegnać takie problemy jak stuttering, szarpanie oraz lagowanie - technologia o nazwie G-Sync została przyjęta całkiem ciepło, jednak od razu pojawiły się pytania o dostępność tego rozwiązania dla graczy dysponujących mniejszym budżetem. Jak się później okazało, specjalny układ współpracujący z kartami graficznymi GeForce GTX 600 i GTX 700 trafił zaledwie do jednego monitora ASUSa o oznaczeniu VG248QE, którego cena pozostawia wiele do życzenia. Już wtedy byliśmy niemal pewni, że G-Sync nie ma przed sobą świetlanej przyszłości i prędzej czy później trzeba będzie pójść na ustępstwa lub przyjąć jakiś otwarty standard stworzony zarówno dla serii GeForce, jak i Radeon. Nie musimy już dłużej czekać na rozwiązanie całej sprawy, bowiem konsorcjum VESA zajmujące się obsługą wielu standardów łączności ogłosiło właśnie implementację technologii Adaptive-Sync dla interfejsu DisplayPort 1.2a.
Oznacza to mniej więcej tyle, że technologia NVIDII staje się w tym momencie słabo konkurencyjna, gdyż wspomniany Adaptive-Sync jest otwartym projektem. Decyzja VESA i implementacja technologii podobnej do G-Sync była możliwa dzięki projektowi FreeSync opracowanemu przez AMD - w porównaniu do konkurencji, rozwiązanie "Czerwonych" było od samego początku otwarte. Adaptive-Sync dostarczany przy pomocy interfejsu DisplayPort 1.2a zostanie wykorzystany w nowych monitorach, które wejdą na rynek w ciągu kilku miesięcy.
NVIDIA G-Sync może się już powoli z nami żegnać - szkoda tylko, że technologia dla kart GeForce GTX nie przekroczyła nawet progu.
Technologia ta podobnie jak G-Sync ma wyeliminować stuttering i szarpanie obrazu dzięki dopasowaniu częstotliwości matrycy do ilości klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną. Adaptive-Sync wprowadza także możliwość "odpoczynku" monitora w przypadku mało wymagających akcji na ekranie - jeśli pozostawimy nasz komputer na pulpicie lub statycznej stronie internetowej, nie wspominając już o galerii zdjęć, to karta graficzna będzie mogła obniżyć częstotliwość matrycy, a tym samym zmniejszyć pobór energii. Do obsługi standardu będziemy potrzebowali prawdopodobnie nowej karty graficznej, chociaż VESA w swoim oświadczeniu nie sprecyzowała tego wymagania.
ASUS VG248QE - prawdopodobnie jedyny w historii monitor obsługujący G-Sync.
Źródło: VideoCardz
Powiązane publikacje

Monitor BOOX Mira Pro oferuje kolorowy panel E Ink i przyzwoitą funkcjonalność. Interesujące rozwiązanie zabija jednak cena
44
LG UltraGear OLED 45GX90SA i 39GX90SA to ultrapanoramiczne monitory OLED, wyposażone m.in. w system Smart TV LG webOS
62
Monitor Xiaomi A27Qi dostępny w Polsce. Nowość oferuje panel IPS o rozdzielczości 1440p i wysokie odświeżanie
46
Nadchodzi zmiana w technologii OLED Care 2.0. Aktualizacja od MSI rozwiąże problem części użytkowników
54