USA: nowe śledztwo ws. praktyk monopolistycznych Google
Firma Google była pod lupą wielu organów legislacyjnych, tak w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Komisja Europejska łącznie nałożyła w ostatnich latach na amerykańską korporację kary na łączną kwotę 9 miliardów dolarów. W USA natomiast Google miało nieco lżej. W 2013 roku Federalna Komisja Handlu ugodowo zakończyła sprawę przeciwko Google. Była to wielka wygrana technologicznego giganta, gdyż władze amerykańskie nie podjęły żadnych formalnych kroków i uznano, że nie pogwałcił on praw antymonopolowych. Dzięki temu firma z Mountain View uniknęła długiej i kosztownej batalii prawnej, jaką choćby Microsoft musiał przejść w latach 90. Tym razem Departament Sprawiedliwości ma rozpocząć nowe śledztwo w sprawie praktyk monopolistycznych.
Według Wall Street Journal wkrótce Departament Sprawiedliwości USA może rozpocząć śledztwo w sprawie praktyk monopolistycznych ze strony Google.
Źródłem doniesień na temat potencjalnego śledztwa jest Wall Street Journal. Departament Sprawiedliwości miałby się skupić na praktykach, dzięki którym Google faworyzowało własne serwisy w wynikach wyszukiwania. Aż 85% wpływów dla amerykańskiej korporacji pochodzi z cyfrowych reklam. Śledztwa tego typu zazwyczaj zajmują wiele lat. Na przykład w przypadku Microsoftu minęło 6 lat zanim sprawa trafiła na wokandę sądową (w 1998), a ostateczny werdykt zapadł trzy lata później. W przypadku Google poprzednie śledztwo odbyło się niedawno, a więc można na jego bazie prowadzić dalsze działania. Uznany prawnik, prowadzący sławetną sprawę Microsoftu, Gary Reback uważa, że postępowanie w sprawie Google zostanie przeprowadzone w ekspresowym tempie.
Huawei bez Androida? Google zawiesza współpracę z Chińczykami
Zarówno Republikanie, jak i Demokraci są sceptycznie względem Google, a więc firma nie może liczyć na żadne polityczne sympatie. Niektórzy przedstawiciele partii republikańskiej uważają, że Google hamuje wolność słowa i dyskryminuje konserwatywne opinie. Środowisko prawnicze przewiduje, że śledztwo zostanie formalnie zapowiedziane za kilka miesięcy. Google nie będzie prawdopodobnie jedyną technologiczną korporacją, którą zajmie się Departament Sprawiedliwości. Washington Post donosi, że organ wraz Federalną Komisją Łączności przeprowadzi również dochodzenie w sprawie Amazon.
Powiązane publikacje

TSMC osiągnęło porozumienie z amerykańskimi związkami zawodowymi. Start fabryki w Arizonie nie jest zagrożony
17
AI Alliance - utworzono ogólnoświatową grupę, która zajmie się sztuczną inteligencją. Na jej czele Meta oraz IBM
25
Spotify z kolejną w tym roku rundą zwolnień. Z pracą będzie musiała pożegnać się znacząca liczba osób
42
NEONET - sieć polskich sklepów wydaje oświadczenie w sprawie upadłości. Firma spróbuje osiągnąć konsensus z kontrahentami
40