USA blokują budowę fabryki RAM. Akcje Samsunga i Hynix w górę
Pierwsze, naprawdę poważne "strzały", padły w wojnie handlowej USA - Chiny. Stany Zjednoczone nałożył sankcje na chińskie przedsiębiorstwo produkujące podzespoły komputerowe. Do tej pory w eskalującym bez przerwy konflikcie pomiędzy dwiema światowymi potęgami argumentem były cła. Utrudniało to handel, podwyższało ceny, ale mimo wszystko nie zamykało do końca furtki wzajemnej wymianie towarów. Tym razem USA zadały bezprecedensowy cios, zakazując całkiem sprzedaży układów elektronicznych i technologii wielkiej, konkretnej chińskiej firmie. Miała ona rozpocząć w przyszłym roku masową produkcję pamięci. Jak to wpłynie na ceny? Akcje Samsunga i Hynixa poszły w górę.
Fujian Jinhua została oskarżona przez amerykańskiego producenta - Micron Technology Inc., o kradzież technologii
Departament Handlu USA oświadczył 30 października, że umieścił Fujian Jinhua Integrated Circuit Co. (JHICC) na liście podmiotów, które nie mogą kupować komponentów, oprogramowania i technologii od firm amerykańskich. Przyznać trzeba, że cel wybrano starannie. JHICC jest jednym z nowych chińskich producentów chipów, którzy przygotowywali masową produkcję układów pamięci. Firma to oczko w głowie komunistycznych władz. Jest zarazem sercem programu" Made in China 2025 ". Program ten ma uczynić z Państwa Środka potęgę numer jeden w globalnym wyścigu technologicznym.
Chińczycy sprzedali firmom z USA serwery, które ich szpiegowały
Fujian Jinhua jest w trakcie gigantycznej inwestycji i przygotowuje się do uruchomienia nowej fabryki kości pamięci o wartości 5,7 miliarda dolarów. Powstaje ona w prowincji Fujian. Koreańscy analitycy twierdzą, że JHICC nie będzie w stanie produkować układów zgodnie z planem, jeśli nie będzie w stanie pozyskać amerykańskiego sprzętu. Reuters cytuje z kolei Linleya Gwennapa, eksperta i prezesa Linley Group, który także twierdzi, że "niemożliwe jest zbudowanie najnowszej fabryki układów pamięci bez kupowania sprzętu od amerykańskich firm". Firma miała rozpocząć masową produkcję w przyszłym roku. Fujian Jinhua została też oskarżona w grudniu zeszłego roku przez amerykańskiego producenta pamięci Micron Technology Inc o kradzież technologii i podzespołów. Sprawa toczy się w sądzie w Kalifornii.
iPhone'y mogą zdrożeć 20%. Trump chce produkcji wyłącznie w USA
Administracja USA obawia się zagrożeń, jakie chińskie przedsiębiorstwo może stwarzać dla bezpieczeństwa USA. Tym właśnie argumentuje swoją decyzję. Wilbur Ross, sekretarz handlu, powiedział, że "gdy zagraniczne przedsiębiorstwo angażuje się w działalność sprzeczną z interesami bezpieczeństwa narodowego USA, Stany Zjednoczone podejmą zdecydowane działania. Umieszczenie Jinhua na liście podmiotów ograniczy zdolność tej firmy do zagrażania łańcuchowi dostaw podstawowych komponentów w naszych systemach wojskowych". No dobrze. A jak ta akcja wpłynie na nas - zwykłych użytkowników PC? Z wizją zalania rynku tanimi chińskimi pamięciami RAM czy dyskami SSD możemy się chyba pożegnać. A co z dotychczasowymi cenami. Nie chcę bawić się w wróżkę, ale na spadek cen raczej nie mamy co liczyć. Koreańscy analitycy twierdzą, że akcja USA przyniesie korzyści dwóm gigantom - Samsung Electronics i SK Hynix. Po decyzji Departamentu Handlu cena akcji Samsung Electronics zyskała 2,29 procent, a SK Hynix 2,10 procent.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4