Układy 3 nm dopiero w 2023 roku. TSMC powoli snuje plany
Układy produkowane w litografii 3 nm pojawią się na rynku w 2023 roku. Wtedy to ma się bowiem rozpocząć produkcja w nowej fabryce Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Tajwański gigant uzyskał właśnie zezwolenie na budowę. Koncern utrzymywał podobno w tajemnicy cały harmonogram prac nad technologią 3 nm, aby uniemożliwić takim rywalom jak Samsung, przyspieszenie własnych inwestycji w produkcję podobnych chipów. Niestety, póki co nic nie wiemy na temat technologii w jakiej powstawać będą przyszłe układy. Największymi klientami TSMC są firmy Apple, Google, NVIDIA, AMD i Huawei. TSMC nie ma praktycznie konkurencji na rynku bo poza Samsungiem nikt nie opanował technologii litografii 7nm w masowej produkcji.
Tajwański koncern podkreśla, że fabryka będzie polegać w 20 procentach na energii ze źródeł odnawialnych i a 50 procent wody ma pochodzić z recyklingu. Od tego zresztą zależało uzyskanie pozwolenia na budowę.
TSMC rusza z nową inwestycją. Firma potwierdziła, że otrzymała zgodę na budowę pierwszego zakładu, w którym powstawać będą podzespoły wytwarzane w litografii 3nm. Fabryka zlokalizowana będzie w południowym Tajwanie koło miejscowości Tainan. Znajduje się tam Taiwan Science Park czyli lokalny odpowiednik amerykańskiej Doliny Krzemowej. Nowa inwestycja powstanie w pobliżu innej fabryki TSMC, w której powstawać będą układy 5 nm. Ta inwestycja już ruszyła, a jej zakończenie planowane jest pod koniec 2019 roku lub na początku 2020 roku. Budowa nowej fabryki ma kosztować 19,5 miliarda dolarów amerykańskich. Jak wiadomo ekologia w naszych czasach to sprawa niezwykle istotna. Nic więc dziwnego, że tajwański koncern podkreśla, że fabryka będzie polegać w 20 procentach na energii ze źródeł odnawialnych i a 50 procent wody ma pochodzić z recyklingu.
TSMC stawia na litografię 7 nm. Także z wykorzystaniem EUV
Tajwański TSMC ma rozpisany dokładny plan inwestycyjny i punktualnie go realizuje. W 2019 roku TSMC ma produkować wiele układów w procesie 7 nm. Będą to kluczowe podzespoły do planowanych przez AMD produktów z serii Zen 2 i ich nowej karty graficznej Radeon. Wiemy też, że TSMC jest dla Apple wyłącznym producentem mobilnych procesorów z serii A od 2016 roku. I tak też będzie w roku 2019 z najnowszą serią układów o nazwie A13, które również powstaną w litografii 7 nm. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, TSMC rozpocznie produkcję chipów 5 nm w 2020 r. Nowa fabryka, na którą uzyskano właśnie pozwolenie ma z kolei wypuścić pierwsze układy ze swoich taśm produkcyjnych pod koniec 2022 lub na początku 2023 roku. Budowa ma zaś rozpocząć się na początku 2022 roku.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4