Tylko połowa przychodów AMD będzie generowana przez rynek PC
AMD od pewnego czasu informuje nas o kolejnych zmianach swojej strategii - firma nie radzi sobie tak dobrze na rynku podzespołów komputerowych jakby tego chciała, a przyszłość wcale nie rysuje się bardziej optymistycznie. Rynek procesorów niemal w każdym segmencie należy obecnie do Intela, który wykorzystał chwilę słabości swojego konkurenta i postanowił wykurzyć go również z niskiej oraz średniej półki. W najwyższym segmencie AMD praktycznie nie istnieje, więc tutaj "niebiescy" robią wszystko co przyjdzie im do głowy. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku urządzeń mobilnych, ale tutaj producent od dłuższego czasu nie zabiega zbyt mocno o kolejne procenty, więc wcale się temu nie dziwimy. Zdecydowanie lepiej wygląda natomiast rynek kart graficznych i układów dla konsol nowej generacji - dzięki tym dwóm segmentom AMD pozostaje aktywnym i znaczącym producentem jednostek dla komputerów oraz urządzeń służących do rozrywki.
Rynek podzespołów komputerowych staje się coraz mniej opłacalny również dla AMD.
A co dalej? Przyszłość "czerwonych" to jeden wielki znak zapytania zarówno dla samych zainteresowanych, jak i inwestorów, nie wspominając już o użytkownikach czekających na powrót do walki jak za dawnych czasów. Nie mamy zbyt dobrych informacji dla wszystkich tych, którzy liczyli na mocny atak AMD na rynku podzespołów dla pecetów w przyszłym roku - zgodnie z najnowszymi planami, firma chce uzyskać po 50% przychodów z rynku układów dla PC oraz innych sektorów. W 2013 roku wynik ten rozkładał się odpowiednio na poziomie 70% dla PC i 30% dla innych segmentów, natomiast w tym roku planowane jest zakończenie na poziomie 60% dla PC i 40% dla innych sektorów.
Czym są te tajemnicze inne produkty niezwiązane bezpośrednio z rynkiem PC? Prawdopodobnie chodzi tutaj o jednostki dla konsol nowych generacji, układy serwerowe, specjalistyczne jednostki SoC oraz inne rozwiązania dla biznesu. Po osiągnięciu równego podziału w przychodach korporacja zdecyduje o kolejnych krokach mających na celu zwiększenie dochodów firmy. Oznacza to, że AMD może kontynuować swoją strategię powolnego zmniejszania udziałów w rynku PC, albo ponownie zaatakuje konkurencję nowymi modelami.
AMD chcąc nie chcąc musi brać pod uwagę spadającą sprzedaż procesorów dla PC.
W trzecim kwartale roku fiskalnego 2014 korporacja odnotowała przychody na poziomie 1,43 miliarda dolarów, z czego 781 milionów dolarów stanowiły produkty z sektora Computing and Graphics (CG), natomiast 648 milionów należało do rozwiązań dla biznesu, systemów wbudowanych i innych segmentów niezwiązanych bezpośrednio z PC.
Źródło: KitGuru
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7