Testowa wersja Opery dostępna dla Linuksa
Zagorzali fani przeglądarki Opera zapewne jeszcze do tej pory nie mogą pozbierać się po tym, jak deweloperzy postanowili porzucić silnik Presto na rzecz Webkita (fork Blinka). Opera po tej decyzji coraz bardziej zaczęła przypominać Google Chrome, tylko w trochę innych szatach. Użytkownicy cenili norweską przeglądarkę przede wszystkim za bardzo rozbudowane możliwości personalizacji - mogliśmy nie tylko instalować różne style, ale i korzystać z czytnika RSS, klienta poczty i wielu innych dodatków, a to wszystko w obrębie jednej aplikacji. Nieocenioną funkcjonalnością dla niektórych były gesty myszy, a sama Opera cechowała się tym, że była dostępna na bardzo dużą ilość platform. Obecnie czasy się zmieniły i nowa Opera nie była nawet dostępna dla systemu Linux.
Deweloperzy skupiali się tylko na wydaniach przeznaczonych dla systemów Windows oraz Mac OS X, zaś edycja przeznaczona na pingwiny była w pewnym sensie bagatelizowana pomimo tego, iż użytkownicy mocno prosili twórców o udostępnienie odpowiedniej wersji.
Można rzec... nareszcie!
Użytkownicy Linuksa mogą wreszcie wziąć się za testowanie nowej Opery. Deweloperzy postanowili udostępnić testowe wydanie przeglądarki Opera, która jest przeznaczona na wszystkie platformy systemowe, w tym i dla Linuksa. Niestety paczka instalacyjna jest tylko w formacie .deb, więc aktualnie korzystać z programu mogą posiadacze dystrybucji opartych na Debianie (Ubuntu, Linux Mint). Użytkownicy Fedory, openSUSE i innych systemów niekorzystających z formatu .deb mogą we własnym zakresie spróbować wykonać konwersję paczki, ewentualnie czekać, aż ktoś ze społeczności przeportuje przeglądarkę na ich system.
Przeglądarka zachowuje się bardzo niestabilnie, w niektórych przypadkach nawet jej uruchomienie nie jest możliwe, więc zalecamy cierpliwość w trakcie testowania. Nie wiadomo kiedy deweloperzy zdecydują się wypuścić stabilną wersję Opery na Linuksa oraz czy będzie ona dostępną tylko na systemy wspierające pakiety .deb, czy też format .rpm będzie respektowany. Mamy nadzieje, że stabilna wersja zostanie wyłoniona w dosyć krótkim czasie ;-). Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to Linuksowe wydanie Opery nie różni się niczym od Windowsowego, nie mamy zatem pojęcia dlaczego deweloperzy tak długo zwlekali ze wsparciem trzeciej platformy operacyjnej. Wszyscy zainteresowani najnowszą testową Operę mogą pobrać z tej strony internetowej.
Źródło: Opera
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
5
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
17
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
30
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24