Steve Wozniak w Polsce: rozmowa o przeszłości i przyszłości
Spotkanie ze Steve'em Wozniakiem w Warszawie to wydarzenie zorganizowane przesz Polską Fundację Narodową w ramach projektu 100x100, mającego na celu podkreślenie znaczenia odzyskania niepodległości przez Polskę. We wtorek, 27.11.2018 roku w Warszawie mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać wypowiedzi Steve'a Wozniaka - inżyniera odpowiedzialnego za sukces pierwszych komputerów Apple'a, nazwanych po prostu Apple I i Apple II. Oprócz zbudowanych pod koniec lat 70. na bazie procesora MOS 6502 pierwszych ośmiobitowców, które opuściły garaż Apple'a, Steve Wozniak jest także twórcą gry Breakout dla konsol Atari VCS, protoplasty Arkanoida.
Kiedy pracowałem nad pierwszym komputerem, pamięć w której można zmieścić jeden utwór kosztowała milion dolarów - Steve Wozniak
Steve Wozniak jako motywację do opracowania maszyny pierwszego Apple'a wskazał koszty oferowanych w latach 70. komputerów: ponad 4000 dolarów za proste urządzenia, jedyną dla nich alternatywą były zestawy do samodzielnego montażu, bardzo często pozbawione opcji wyświetlania obrazu na ekranach telewizorów. Idea, która powstała w garażu założycieli Apple'a to dostarczenie ludziom komputera domowego, gotowego do pracy po wyjęciu z pudełka. Co więcej - maszyna taka miała umożliwić skrócenie procesu tworzenia gier. Do tej porty opracowanie prostego automatu zajmowało inżynierom nawet rok pracy, posługując się komputerem i oprogramowaniem, proces twórcy mógł zostać skrócony nawet do jednego dnia. Steve Wozniak wskazywał gry jako jedną z istotnych motywacji konsumentów, kupujących komputery, wskazując na konkurencyjne produkty, oferujące monochromatyczny obraz (np. Tandy Radio Shack 80) I choć z naszej, europejskiej perspektywy, Apple I i Apple II były urządzeniami kosztownymi i niedostępnymi, w USA rzeczywiście stały się alternatywą dla konsol do gier. Droższą od konsol, ale oferująca również możliwość wykorzystania komputera do pracy zawodowej. Inżynier wspomniał o okresie pracy dla Hewlett Packarda oraz składanych tej firmie propozycjach opracowania domowego komputera. Ostatecznie drogi Steve'a Wozniaka i korporacji rozeszły się.
PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten sprzęt?
Steve Wozniak opowiadał także o długiej drodze, jaką przeszła firma Apple, od producenta komputerów do korporacji tworzącej produkty lifestylowe. Inżynier Apple'a podkreślał również rolę swojego zawodu w kreowaniu urządzeń, wskazując obecnym uczniom i studentom takie kierunki kariery jak robotyka, jako dobrze rokujące na przyszłość. Jednocześnie Steve Wozniak podkreślał uzależniające cechy serwisów społecznościowych, które pochłaniają nam zbyt wiele czasu na nieistotne czynności, jak wspomniał - sam używał Facebooka przez 3 miesiące, trwoniąc czas na przewijaniu kolejnych wiadomości. Wskazał również, że brakuje konkretnej alternatywy dla Facebooka, serwisu który umożliwiłby przeniesienie własnego profilu (wraz z kontaktami) i korzystanie z niego na podobnych zasadach. Dalsza część prowadzonej rozmowy skupiła się na przyszłości: Steve Wozniak określił jako niedorzeczny pomysł wprowadzania autonomicznych samochodów na drogi wymyślone przez ludzi. Wskazał istotną rolę drukarek 3D w prtotypowaniu przedmiotów, za to podkreślił znaczenie rosnącego transferu danych dla urządzeń mobilnych i sieci 5G, co może mieć istotny wpływ na nasze życie (np. w zastosowaniach VR). Co dla Steve'a Wozniaka jest najważniejsze w życiu? Usłyszeliśmy odpowiedź: zawsze być szczerym i otwartym. Po krótkiej rozmowie nastąpiła chwila na zadawanie pytań, tłumne zbieranie podpisów i dalsze rozmowy w kuluarach. Wiemy, że polskie muzeum Apple zdobyło dwa podpisy na swoich eksponatach: płycie głównej Apple I oraz kompletnym zestawie Apple II, który jako eksponat pojawił się na scenie podczas rozmowy ze Steve'em Wozniakiem.