Sony zdominowało rynek mobilnej fotografii. Japońska firma odpowiada za ponad połowę aparatów w smartfonach
Smartfony z powodzeniem zastępują dziś wielu osobom aparaty fotograficzne. Z roku na rok ich możliwości w tym zakresie stają się coraz lepsze, za co w dużej mierze odpowiadają czujniki obrazu, które produkowane są przez takie firmy jak Omnivision, Samsung, czy też Sony. Największym graczem na tym polu jest ostatnie z wymienionych przedsiębiorstw, które jest odpowiedzialne za ponad połowę wszystkich dostaw. Aby sprostać zapotrzebowaniu, Sony buduje kolejną fabrykę.
Sony ma największe udziały na rynku czujników obrazu. Zapotrzebowanie na sensory tego producenta jest tak duże, że firma musi wybudować następną fabrykę. W ciągu 14 lat sprzedała bowiem kilkadziesiąt miliardów sensorów.
Jaki telefon z dobrym aparatem? Zobacz polecane smartfony zapewniające znakomite zdjęcia. Ranking TOP 10
Według raportu przygotowanego przez Tech Insights, w trzecim kwartale 2024 roku firma Sony miała ponad 55% udział w segmencie smartfonowych czujników obrazu - zaraz za nią kroczył Samsung, a w następnej kolejności Omnivision. Prezes Sony Semiconductor Manufacturing, Yoshihiro Yamaguchi, powiedział w jednym z wywiadów, że przedsiębiorstwo w ciągu 14 ostatnich lat (2010-2024) dostarczyło na rynek 20 mld sensorów. Co ciekawe, w pierwszych dziewięciu latach z podanego okresu było to 10 mld, a w kolejnych pięciu drugie tyle - widać więc całkiem spory wzrost zapotrzebowania.
Udział rynkowy w segmencie czujników obrazu dla smartfonów za 2023 rok.
Porównanie jakości aparatów w smartfonach Samsung Galaxy A55 5G i OnePlus Nord 3 5G. Który robi lepsze zdjęcia i filmy?
Nowa fabryka Sony, w której produkowane będą czujniki obrazu, powstanie w mieście Kumamoto w Japonii. Niebagatelnym powodem takiego obrotu spraw, czyli zwiększonego zapotrzebowania na sensory zapewne było to, że dziś nawet tanie smartfony wyposażone są w kilka aparatów. Jako rozwinięcie tego tematu można podać, że w 2023 roku światowy rynek czujników obrazu był wyceniany na 23 mld dolarów. Sony z kolei oczekuje, że w 2025 roku osiągnie 60% udział, co przy obecnej sytuacji wydaje się całkowicie wykonalne. Zarazem firma zakłada, że średni rozmiar sensora w aparacie głównym wzrośnie o ponad 200% do 2030 roku (w porównaniu z rokiem 2019).
Powiązane publikacje

OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
15
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10
Smartfony vivo X200 Pro, V50 Lite oraz Y19s będą dostępne w Polsce. Ponadto spotkamy się z promocyjnymi ofertami
67
Samsung Galaxy M56 5G - nadchodzi smartfon z długim wsparciem i Exynosem 1480. Smukła konstrukcja przynosi też pewien regres
8