Soluboard - biodegradowalna płytka drukowana, które może się rozłożyć w wodzie. Recyklingowa rewolucja coraz bliżej
Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że rokrocznie jako ludzkość generujemy miliony ton odpadów elektronicznych. Tylko dziś - w momencie pisania tego newsa - zostało wyrzuconych 95 490 ton odpadów. Z kolei od początku tego roku liczba ta wynosi przeszło 29 mln ton. Cyfry te potrafią zrobić wrażenie. Wiele osób oraz firm stara się zapobiegać zaśmiecaniu naszej planety, wymyślając coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z nich jest w pełni biodegradowalne PCB.
Soluboard to płytka drukowana, która może się przyczynić do znacznego ograniczenia odpadów, dzięki swojej biodegradowalnej strukturze. Wystarczy tylko wrzucić ją do gorącej wody.
Nadchodzi rewolucja w elektronice? Koreańscy naukowcy odkryli niezwykły materiał nadprzewodnikowy
Sama inicjatywa wywodzi się z brytyjskiego startupu Jiva Materials, który jest odpowiedzialny za skonstruowanie Soluboard. Jedno z największych niemieckich przedsiębiorstw - Infineon - które jest odpowiedzialne za produkcję półprzewodników, postanowiło wykorzystać ten projekt i wprowadzić go w życie. Do produkcji płytek drukowanych (PCB) używa się obecnie włókna szklanego oraz żywicy epoksydowej. Materiały te nie nadają się do recyklingu. Z kolei Soluboard stworzony został przy użyciu naturalnych włókien, a całość wykończono za pomocą polimeru, który nie jest toksyczny. Bardzo ciekawa jest również metoda rozkładu tej płytki.
RT-2 - Google zaprezentowało nowy model VLA, który może znacznie przyspieszyć rozwój robotyki
Wystarczy bowiem wrzucić ją do gorącej wody. W tym procesie polimer zaczyna się rozpuszczać, z kolei włókna się rozwarstwiają. Pozwala to zarówno na wyjęcie każdego elementu z płytki, jak również na ich częściowy recykling. Na sam koniec PCB może posłużyć za kompost. Rozwiązanie to pozwoliłoby na jeszcze lepsze korzystanie z zasobów, jakie mamy. Jeśli przemysł zacząłby wdrażać Soluboard do swoich produktów, można by zaoszczędzić nawet 620 g plastiku na każdy wyprodukowany metr kwadratowy PCB oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Całość zapowiada się nawet bardziej niż obiecująco i z pewnością takie rozwiązanie jest potrzebne w tych czasach dużo bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4