Samsung chwali się technologią ISOCELL 2.0. Nowy standard pokazuje, że rozmiar piksela nie jest już najważniejszy
Przez ostatnie lata uparcie tłumaczono nam, że im większe piksele, tym wyższa jakość zdjęć. Najnowsza technologia ISOCELL 2.0, którą zaprezentował Samsung, zdaje się temu w pewien sposób przeczyć. Być może mamy do czynienia z początkiem zmiany frontu względem dotychczasowego stanowiska. Dzięki zmianom konstrukcyjnym możliwe będzie bowiem pochłanianie większej ilości światła na pojedynczym pikselu, co przełoży się na wyższą szczegółowość ujęć. Pozwoli to na realne zmniejszenie rozmiaru pojedynczego piksela, a co za tym idzie – pojawi się możliwość „upchnięcia” większej ich liczby do matrycy. Tak w telegraficznym skrócie w prezentuje się nowość południowokoreańskiego giganta.
Samsung ISOCELL 2.0 to nowa matryca koreańskiego producenta, która jeszcze w tym roku trafi do pierwszych smartfonów. Zastosowana w niej technologia poddaje w wątpliwość zależność pomiędzy rozmiarem piksela, a szczegółowością zdjęcia.
Samsung Galaxy S21 5G vs Apple iPhone 12 – Porównanie flagowych smartfonów największych konkurentów
Bez zbędnego przedłużania. Przejdźmy do istoty ISOCELL 2.0. Technologia ta oznacza zastąpienie metalu w przegródkach pomiędzy pikselami materiałem odbijającym światło. Jak ma się to przekładać na lepszą jakość i wyższą szczegółowość ujęć? Odblaskowe elementy pozwolą „płynąć światłu” bezpośrednio na powierzchnię światłoczułą, co zminimalizuję stratę optyczną. Oczywiście rozwiązanie to pozwoli na jeszcze dokładniejsze zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. Zapowiada się więc nader interesujące rozwiązanie, ale jak ma się ono do kwestii wielkości pojedynczego piksela?
Test smartfona Samsung Galaxy S21 Ultra 5G – Bezkompromisowy flagowiec z Exynosem 2100 wyprzedza konkurencję
Okazuje się, że nowa konstrukcja pozwoli na wykorzystanie jeszcze większej liczby pikseli na matrycy tego samego rozmiaru. Na ten moment Samsung oferuje aparaty o maksymalnej rozdzielczości 108 MP, jednakże najwyraźniej „feedback” użytkowników składania producenta do szukania rozwiązań mających pozwolić na implementację jeszcze wyższych rozdzielczości. Pamiętajmy jednak, że wszystko to jest na ten moment teorią i dopiero realne zastosowanie w urządzeniach pokażę, na ile skuteczne jest ISOCELL 2.0.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4