PlayStation 4 z PS4HEN - zestaw gotowy do udawania konsoli PS 2
Posiadacze konsoli PS4 z firmware’em 4.05 mogą błyskawicznie przekształcić swoją maszynkę do gier w stację roboczą z Linuxem albo bazę do uruchamiania starszych tytułów z PlayStation 2. Opublikowany właśnie PS4 Homebrew ENabler (PS4HEN) zadziała wyłącznie na konsolach z niezaktualizowanym oprogramowaniem (od 4.00 do 4.05) – najnowszy firmware z 18.01.2018 roku oznaczony jest numerem wersji 5.05, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że PS4HEN nie zadziała. Cel, który można osiągnąć łamiąc zabezpieczenia to setki gier z PlayStation 2 działające w wyższej rozdzielczości i lepszą wydajnością, a także możliwość uruchamiana oprogramowania homebrew.
Udostępnione narzędzia umożliwiają błyskawiczne złamanie zabezpieczeń konsoli z firmware'em 4.05. Mało kto posiada jednak konsolę z tak starą wersją oprogramowania.
Nie jest to pierwsza ani ostatnia próba połamania zabezpieczeń najnowszych konsol do gier Sony. W 2015 roku podczas 32 edycji Chaos Communication Congress grupa hakerów fail0verflow pokazała działającego Linuxa na konsoli PlayStation 4. Dziś odpowiedni kernel Linuxa dla PS4 dostępny jest na GitHubie. Pod koniec zeszłego roku SpectreDev opublikował exploit dla konsol z firmware'em 4.05. Dziś temat łamania konsoli z tym samym oprogramowaniem powraca, dzięki rosnącej aktywności sceny skupiającej się na tworzeniu aplikacji homebrew i wykorzystaniu pewnych specyficznych cech PlayStation 4.
PlayStation 4 złamane. Exploit dostępny dla wszystkich
Wraz z narzędziami PS4HEN możemy wypróbować działanie gotowego jailbreak’a na własnej zabawce (o ile wcześniej nie dokonaliśmy aktualizacji do nowszych wersji firmware'u). Oprócz możliwości wykorzystania konsoli do gier w roli komputera (od czego Sony odzwyczaiło nabywców swoich konsol kilka lat temu, wraz z usunięciem opcji uruchamiania Linuxa na PlayStation 3) istnieje jeszcze jedna przyczyna dążeń hakerów do uzyskania niskopoziomowego dostępu do oprogramowania PS4: możliwość uruchamiania gier z PlayStation 2 z lepszą wydajnością wyświetlania grafiki i w wyższej rozdzielczości.
Boost Mode w PlayStation 4 Pro działa, i to jak!
Wraz z opublikowaniem Homebrew ENablera hakerzy osiągnęli to, z czym Sony zdaje się zwlekać – otworzyli dostęp do pokaźnego zestawu klasycznych gier z PS2, których jak na razie w oficjalnym PlayStation Store jest niewiele (ok. 50 tytułów). Czyżby japońska korporacja zapominała o tym, że gracze dobrze pamiętają obietnice wprowadzenia na ekrany PS4 klasyki PS2 dostępnej dla wszystkich? A może po prostu dotychczasowych posiadaczy bogatej kolekcji gier z PS2 zirytowała konieczność dopłacania za już posiadane w swoich zbiorach tytuły? Zabawa w aplikacje homebrew i dostęp do odkurzonej kolekcji gier z PS2 wydaje się być atrakcyjny pod jednym warunkiem - jeśli uznamy, że rezygnacja z biblioteki nowych gier oraz trybu rozgrywki dla wielu graczy na rzecz kilkuset dawnych tytułów ma sens.
Plotka - PlayStation 4 Pro może mieć problemy z przegrzewaniem
Powiązane publikacje

StarCraft - nowa odsłona legendarnej serii może nie być tworzona przez zespół Blizzarda. Południowokoreańska firma na horyzoncie
1
Ghost of Yōtei - garść informacji o grze twórców Ghost of Tsushima. Nielinearna kampania, historia i inne
3
Klasyka Star Wars wchodzi do GOG Preservation Program, w tym Dark Forces, Battlefront i X-Wing. Wyprzedaż gier z uniwersum
9
The Elder Scrolls IV: Oblivion - Remastered bije rekordy. Zdobył 4 mln graczy w 4 dni. Tak wygląda odrodzenie legendy RPG
124