Qualcomm pokazał moduł antenowy sieci 5G NR dla smartfonów
Najnowszy moduł 5G firmy Qualcomm jest o 25 procent mniejszy niż to pierwotnie zakładano. Zmniejszone moduły antenowe umożliwiają producentom sprzętu różne opcje rozmieszczenia anten, zapewniając im większą swobodę i elastyczność w swoich konstrukcjach. Qualcomm zapowiada jednocześnie, że co najmniej dwa flagowce z Androidem na pokładzie wyposażone w modem 5G pojawią się w 2019 roku. Pierwsze urządzenie ma mieć premierę już na początku roku. W sumie w 2019 roku ma trafić na rynek kilkanaście modeli smartfonów i innych urządzeń mobilnych zdolnych do obsługi sieci 5G z układem Qualcomm na pokładzie. Warto zaznaczyć, że nad własnymi rozwiązaniami pracują Samsung i Huawei.
Snapdragon X50 5G wykorzystuje funkcję MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) i ma zapewnić szybkość przesyłu danych 5 Gb/s.
Qualcomm Technologies przedstawił najmniejszy z produkowanych przez tę firmę modułów antenowych do smartfonów i innych urządzeń mobilnych - QTM052 mmWave. Jest on w pełni przygotowany do obsługi sieci bazującej na falach milimetrowych (mmWave) 5G New Radio (5G NR). Nowe jednostki są o 25 procent mniejsze od zaprezentowanych w lipcu tego roku projektów. Jak twierdzi Qualcomm wymogli to producenci, którzy potrzebują coraz mniejszych podzespołów. Jednocześnie firma zaznacza, że nowe urządzenia wyposażone w moduły QTM052 pojawią się w 2019 roku.
Nokia 8.1 - średniak z układem Qualcomm Snapdragon 710?
Moduły antenowe QTM052 mmWave współpracują z modemem Qualcomm Snapdragon X50 5G. Są one wyposażone w technologię znaną jako antenowy szyk fazowany. Jest to grupa wielu aktywnych elementów antenowych podłączonych do wspólnego źródła w celu stworzenia kierunkowej charakterystyki promieniowania. W smartfonie będą mogły zostać zamontowane nawet cztery moduły QTM052. Moduły obsługują zaawansowane technologie kształtowanie wiązki, sterowania wiązki i śledzenia wiązki zaprojektowane w celu zwiększenia zasięgu i niezawodności sygnałów mmWave. Zawierają między innymi zintegrowany nadajnik/odbiornik 5G NR i zintegrowany układ zarządzania zasilaniem. Moduły obsługują niskie częstotliwości do 800 MHz w paśmie 26,5-29,5 GHz (n257), 27,5-28,35 (n261) i 37-40 GHz (n260). Snapdragon X50 5G wykorzystuje funkcję MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) i ma zapewnić szybkość przesyłu danych 5 Gb/s.
Powiązane publikacje

Orange Pi 5B - zaktualizowana wersja płytki SBC nareszcie jest w stanie obsłużyć łączność bezprzewodową
3
Microsoft Bing wkrótce doczeka się integracji z generatorem DALL-E. Wstępna wersja narzędzia jest już dostępna do testowania
15
Midjourney V5 - nadchodzi kolejna generacja oprogramowania tworzącego obrazy z tekstu. Efekty są imponujące
29
Silicon Labs xG27 - rodzina maleńkich chipów, które pozwolą nam kontrolować nasze zdrowie poprzez... noszenie ich na zębie
21