Najtańsze procesory generują nawet 70% sprzedaży Intela
Intel to bez wątpienia największy dostawca procesorów dla desktopów i komputerów mobilnych - wspomniana firma mająca najlepszą możliwą pozycję na rynku podzespołów komputerowych co kwartał cieszy się ze świetnych wyników finansowych, które w dalszym ciągu oparte są głównie na sprzedaży standardowych procesorów, a nie jednostek mobilnych. Ciągły wzrost sprzedaży układów x86 to niewątpliwie bardzo dobra wiadomość dla działu finansowego, ale czy menadżerowie odpowiedzialni za PR danych produktów i kreowanie potrzeb klientów na najmocniejsze jednostki mają same powody do zadowolenia? Jak się okazuje, potęga Intela opiera się dosłownie na glinianych nogach, ale nie chodzi tutaj o słaby system sprzedaży lub problemy techniczne tudzież finansowe - spore dochody "niebieskich" są generowane głównie przez najsłabsze układy i jest to zapewne powód do niepokoju.
Najchętniej sięgamy po najtańsze konstrukcje - to oczywiste.
Według najnowszych raportów dla rynku mobilnego, klienci coraz częściej decydują się na zakup najsłabszych modeli posiadających między innymi procesory z serii Celeron (2970M, N2930 i N2940) lub Pentium (3558U, N3530 i N3540). Obserwuje się także coraz mocniejszy trend wykorzystywania zintegrowanych układów graficznych, które w chwili obecnej bez problemu zapewniają odpowiednią wydajność w umiarkowanej pracy z edytorami tekstu lub podczas przeglądania Internetu. Oczywiście procesory z serii Core posiadają już mocniejsze iGPU, jednak w dalszym ciągu jesteśmy limitowani i możemy uruchamiać te same aplikacje (gry) za wyraźnie wyższe ceny.
A jak wyglądają proporcje pomiędzy mocniejszymi seriami a przedstawicielami z rodziny Celeron i Pentium? W pierwszej połowie roku sprzedaż najsłabszych jednostek w przypadku notebooków oscylowała w granicach od 50% do 60%, zaś w chwili obecnej mówi się już o 60%-70% udziału najtańszych modeli w ogólnej sprzedaży. A jak wygląda sytuacja w przypadku desktopów? Tego na razie nie wiemy i trudno spodziewać się podobnych raportów ze względu na spory udział zestawów tworzonych przez samych klientów tudzież mniejszych dystrybutorów.
Źródło: DigiTimes
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
31
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
44