Intel przesuwa produkcję 450-milimetrowych wafli na 2023 rok?
Sytuacja na rynku procesorów dla desktopów od dawna nie była tak stabilna - Intel wydaje niebawem swoje odświeżone Haswelle Refresh z podbitymi zegarami w stosunku do ubiegłorocznej serii, a AMD zajmuje się rozwijaniem swojej rodziny jednostek APU. Obydwie firmy zasadniczo nie wchodzą sobie w drogę, chyba że mamy na myśli walkę niektórych modeli APU z Core i3 lub Core i5 w niższych segmentach rynku. Co nas czeka w przyszłości? "Niebiescy" planują w tym roku zaprezentować kolejną serię wydajnościowych procesorów Intel Haswell-E, które będą oczywiście relatywnie drogie ze względu na swoje przeznaczenie, a w samej końcówce roku może nas czekać premiera pierwszych modeli Broadwell - dla standardowego użytkownika znacznie ciekawsza jest oczywiście ta druga seria, bowiem tutaj mówimy o modelach z różnych segmentów rynku, jak również zejściu do niższego procesu technologicznego.
Według najnowszych wieści, Intel oczywiście dotrzyma słowa i Broadwelle będą produkowane w 14-nanometrowej litografii, jednak wcześniejsze doniesienia o rozpoczęciu produkcji 450-milimetrowych wafli do 2020 roku mogą się nie sprawdzić. Przesunięcie nowej strategii do 2023 roku jest ponoć spowodowane słabym wykorzystaniem fabryk Intela, czyli mówiąc krótko - nie ma potrzeby wprowadzania zamienników dla 300-milimetrowych wafli w najbliższych latach. Stosowanie większych wafli zmniejszyłoby oczywiście koszty produkcji pojedynczych układów, jednak przystosowanie sprzętu do wytwarzania 450-milimetrowych płyt swoje kosztuje. Wierząc doniesieniom, zwiększenie rozmiaru ominie 14- i 10-nanometrowy proces technologiczny, a pierwszą litografią korzystającą z nowych wafli będzie 7-nanometrowa.
450-milimetrowe wafle od Intela dopiero w 2023 roku?
Czemu w zagranicznych serwisach brakuje rozważań na temat litografii w produktach AMD? "Czerwoni" korzystają z usług firm trzecich (TSMC, GlobalFoundries), więc ich strategia zależy od planów tychże producentów. Na razie procesory APU są i będą produkowane w 28-nanometrowym procesie technologicznym, a pierwszymi produktami korzystającymi z 20-nanometrowej litografii będą prawdopodobnie karty graficzne Radeon.
Źródło: WCCF Tech
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4