Intel Core i7-1185G7 - specyfikacja i wydajność układu Tiger Lake-U
W tym roku zadebiutuje kolejna, 11. generacja mobilnych procesorów Intel Core, które wykorzystają architekturę Willow Cove oraz usprawniony proces technologiczny 10 nm+. Mowa oczywiście o rodzinie Intel Tiger Lake, która zastąpi dostępną obecnie serię Ice Lake. Dotychczas pojawiały się w sieci różne informacje dotyczące tychże układów - wczesne testy wydajności oraz częściowa specyfikacja procesorów. Tym razem w bazie programu 3DMark Time Spy pojawił się procesor Tiger Lake-U, który po raz pierwszy okraszono pełną nazwą, dzięki czemu możemy zobaczyć jaką strategię tym razem przyjął Intel względem obecnych jednostek Ice Lake. Prawdopodobnie mówimy w tym wypadku o topowym przedstawicielu serii U, bowiem monitorowany zegar bazowy jest najwyższy spośród tych, które dotychczas się pojawiały - o ile oczywiście baza 3DMark podaje poprawną wartość, co nie jest wcale takie oczywiste i pewne.
W bazie programu 3DMark Time Spy pojawił się procesor Intel Core i7-1185G7, będący układem 11 generacji z rodziny Tiger Lake-U. Wydajność zintegrowanego układu graficznego okazuje się być nieco lepsza od tego, co obecnie oferuje topowy AMD Ryzen 7 4800U.
Intel Core i7-1185G7 to pierwsza pełna nazwa dla układu Tiger Lake-U, jaka pojawiła się wśród testów w internecie. Sądząc po nazewnictwie, mamy do czynienia z najwyższym modelem linii Tiger Lake-U (dotychczasowy top to Intel Core i7-1065G7 oraz Intel Core i7-1068G7). Według informacji z bazy 3DMark Time Spy, bazowy zegar procesora wynosi 3 GHz - wcześniejsze informacje dotyczące próbek inżynieryjnych sugerowały bazowy zegar 2,7 GHz dla układu z TDP 28W. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że procesor nie działał na wysokich zegarach i maksymalnie był w stanie osiągnąć 3 GHz. Oczywiście może również się zdarzyć, że benchmark podaje nieprawidłowy zegar, ale na wyjaśnienie tych informacji będziemy musieli poczekać, przynajmniej dopóki nie pojawi się więcej testów w różnych programach.
Wracając jeszcze do nazewnictwa - liczba "11" oznacza oczywiście 11 generację, w tym wypadku Tiger Lake. Zwrot "G7" odnosi się do najwyżej pozycjonowanego, zintegrowanego układu graficznego. Dla Ice Lake-U było to iGPU z 64 jednostkami wykonawczymi, natomiast dla Tiger Lake-U będzie to układ z 96 EU i bazujący na architekturze Xe. Co do wyników testu - pomiar samego procesora okazał się wyjątkowo słaby, dużo poniżej możliwości Intel Core i7-1065G7, z tego względu poddaję w wątpliwość zegar 3 GHz jako bazowy (chyba że Turbo było całkowicie wyłączone). Ciekawiej prezentuje się wynik graficzny dla Intel Gen.12 - w tym wypadku rezultat jest wyższy zarówno od Radeona Graphics (8CU) z Ryzena 7 4800U jak również od dedykowanej karty NVIDIA GeForce MX250 (25W).
W obramowaniu zaznaczyłem wyniki testu graficznego dla karty NVIDIA GeForce MX250 (25W) oraz iGPU Intel Iris Plus Graphics G7 (64EU).
Powiązane publikacje

Intel Arrow Lake Refresh. Odświeżone procesory Core Ultra 200S będą jeszcze mniej odświeżone niż sądziliśmy
5
Procesory AMD Threadripper PRO 9000WX oraz układ Radeon AI PRO R9700 już za moment trafią na rynek
4
Niestabilny chip AMD Ryzen wcale nie musi nadawać się do kosza. YouTuber udowadnia, że pomóc może obniżenie taktowania
71
Intel Titan Lake wprowadzi zunifikowaną architekturę rdzeni bazującą na Arctic Wolf E-Core zamiast rozwiązań P-Core/E-Core
33