Procesory AMD EPYC mają 22 nowe luki bezpieczeństwa. Narażone są modele z wszystkich generacji
Procesory AMD EPYC mogą nie być kojarzone przez zwykłych zjadaczy chleba, jednak to bardzo ważne układy dla Czerwonych. Gwoli ścisłości, to serwerowe jednostki, które służą przede wszystkich do zaawansowanych i profesjonalnych zastosowań. Do tej pory producent wydał trzy generacje tych chipów: 7001 (Naples), 7002 (Rome) i 7003 (Milan). Okazuje się, że już od samego początku istnienia stanowią one poważną konkurencję dla procesorów Intel Xeon. Mimo wszystko ciągle mamy jednak do czynienia ze stosunkowo świeżą architekturą i co jakiś czas odkrywane są kolejne luki bezpieczeństwa, a wtedy konieczna jest aktualizacja kodu AGESA. Nie inaczej jest także teraz, choć tym razem sprawa jest wyjątkowo poważna.
Posiadacze systemów komputerowych z chipami AMD EPYC nie powinni zwlekać z aktualizacją, zwłaszcza, że dotychczasowy firmware teoretycznie może pozwolić nawet na przeprowadzenie ataku hakerskiego czy obejście zabezpieczeń.
Procesory AMD EPYC zasilą serwery Facebooka. Firma zyskuje mocnego klienta, co nie pozostaje bez wpływu na akcje AMD
Jak ogłosiła właśnie firma AMD, podczas przeglądów bezpieczeństwa dokonanych we współpracy z Google, Microsoft i Oracle odkryto potencjalne luki w serwerowych procesorach EPYC. W komunikacie producenta mowa jest o błędach występujących w komponentach AMD Platform Security Processor (PSP), AMD System Management Unit (SMU) i AMD Secure Encrypted Virtualization (SEV). Luki stanowią średni lub wysoki poziom zagrożenia i dotyczą wszystkich wyprodukowanych jednostek EPYC. Więcej szczegółów znajdziecie pod TYM LINKIEM.
Serwerowe procesory AMD EPYC i mobilne Ryzeny priorytetem dla firmy. Dlatego mają pierwszeństwo w fabrykach TSMC
Luki bezpieczeństwa to nic dobrego dla posiadaczy urządzeń z tymi procesorami, ale jest też dobra wiadomość - AMD przygotowało już nowy kod AGESA eliminujący wszystkie 22 luki bezpieczeństwa. W zależności od posiadanego procesora, poprawione oprogramowanie zostało oznaczone jako NaplesPI-SP3_1.0.0.G, RomePI-SP3_1.0.0.C lub MilanPI-SP3_1.0.0.4. Posiadacze systemów komputerowych z chipami AMD EPYC nie powinni więc zwlekać z aktualizacją, zwłaszcza, że dotychczasowy firmware teoretycznie może pozwolić nawet na przeprowadzenie ataku hakerskiego czy obejście zabezpieczeń.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7