Premiera platformy AMD Brazos APU - nowa era?
Podczas dzisiejszej prezentacji na targach Consumer Electronics Show, firma AMD zaprezentowała rodzinę układów przyspieszonego przetwarzania (APU) AMD Fusion. Jednostki oferują możliwości obliczeniowe wielordzeniowych procesorów architektury x86, moc kart graficznych wykorzystujących technologię DirectX 11, efektywne przetwarzanie równoległe, znaczne przyspieszenie odtwarzania filmów wideo w jakości HD niezależnie od budowy urządzenia. Nowe linie komputerów stacjonarnych, notebooków i netbooków oparte na układach APU AMD Fusion powinny już być dostępne w sklepach. Tablety i systemy komputerowe specjalnego przeznaczenia (systemy wbudowane) oparte na układach APU AMD Fusion pojawią się na rynku w pierwszym kwartale 2011 roku. Firma AMD spodziewa się, że czołowi producenci komputerów, tacy jak: Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, MSI, Samsung, Sony i Toshiba, już wkrótce ogłoszą plany wprowadzenia przystępnych cenowo modeli komputerów opartych o układy APU AMD Fusion.
Niemal bez przerwy stykamy się z multimediami w jakości HD. Od filmów na YouTube poprzez gry wykorzystujące technologię DirectX 11, na filmach Blu-ray kończąc. Komputer stał się platformą, dzięki której możemy się cieszyć tą zawartością i korzystać z niej na różne sposoby. Silnik VISION firmy AMD, będący zestawem narzędzi stworzonych specjalnie dla wszystkich komputerów napędzanych przez układy APU AMD Fusion, stanowi połączenie:
- Karty graficznej oferującej pełną obsługę technologii DirectX 11
- Przetwarzania równoległego poprawiającego wydajność i szybkość działania aplikacji
- Obsługi Universal Video Decoder 3, wykorzystywanej w nowych kartach graficznych AMD HD Serii 6800
- Niezwykłych możliwości sterowników, których bieżące aktualizacje pozwolą na ciągłe ulepszanie jakości obrazu
Układy APU AMD Fusion pozwalają programistom na pełne wykorzystanie mocy równoległego przetwarzania karty graficznej - ponad 500 GFLOPSs w układzie APU serii „Llano” - oferując tym samym wyższą wydajność podczas codziennej pracy. Dzięki temu można uruchomić znacznie więcej programów w tym samym czasie niż w przypadku wcześniejszych jednostek tego typu, choć wymaga to oprogramowania kompatybilnego z technologią przyspieszonego przetwarzania równoległego firmy AMD.
Platformy o niskim poborze mocy (poprzednio określane nazwą kodową "Brazos") zwiększają możliwości wykorzystania komputera w codziennej pracy. Są one dostępne w sprzedaży począwszy od dziś w dwóch wersjach: jako seria E i seria C. Układy te zostały wyposażone w procesor architektury x86 o nazwie kodowej "Bobcat".
Oferta platformy Fusion na rok 2011 jest przeznaczona przede wszystkim dla notebooków klasy performance i mainstream oraz komputerów stacjonarnych klasy mainstream. Znajdują się w niej układy APU „Llano”, stworzone w 32-nanometrowym procesie technologicznym, zawierające do czterech rdzeni w architekturze x86 oraz karty graficzne oferujące pełną obsługę DirectX 11.
Źródło: AMD
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7