Premiera 16 nm procesu technologicznego coraz bliżej
Zmniejszające się procesy litograficzne to szansa dla urządzeń mobilnych na zwiększenie mocy obliczeniowej i wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu. Coraz bardziej zaawansowane jednostki zapewniają wysoką wydajność w codziennych operacjach dokonywanych na smartfonach i tabletach - każdy producent jednostek SoC rozwija własne linie produktowe oparte na różnych architekturach, jednak większość firm zleca wytworzenie swojego projektu w zakładach TSMC. Właśnie dlatego rozwój technologii wspomnianej korporacji jest tak ważny dla całego rynku mobilnego.
Nowy 16-nanometrowy proces FinFET Plus pozwoli na produkcję wydajnych i energooszczędnych układów mobilnych.
Serwis DigiTimes poinformował, że w przyszłym roku czeka nas prawdziwy wysyp 16-nanometrowych jednostek mobilnych SoC, które będą montowane w topowych smartfonach i tabletach. W tym momencie większość układów powstaje przy użyciu 28-nanometrowej litografii, natomiast pojedyncze modele takie jak Apple A8 (A8X) oraz Samsung Exynos 7 korzystają z niższego, 20-nanometrowego procesu technologicznego. Zejście do 16 nanometrów ma pozwolić na stworzenie jednostek, które będą zapewniały o 40% większą wydajność przy 50% poborze energii - wszystko to w porównaniu do obecnych modeli Apple A8 oraz Exynos 7.
TSMC spodziewa się sporych zamówień dla swoich linii produkcyjnych wykorzystujących 16-nanometrowy proces FinFET Plus stanowiący poprawioną technologię FinFET. Procesory wykorzystujące rdzenie ARM Cortex-A57 mają być taktowane zegarem do 2,3 GHz, zaś niskonapięciowe rdzenie ARM Cortex-A53 służące do mało wymagających obliczeń będą pobierały zaledwie 75 mW podczas pracy. Osiągnięcie pełnych zdolności produkcyjnych ma nastąpić w lipcu 2015 roku - TSMC już teraz zapowiada niemal 60 różnych układów w masowej produkcji pod koniec przyszłego roku.
Źródło: DigiTimes
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4