Huawei pozwie rząd USA. Powód: bezprawne zakazywanie handlu
Podczas gdy firma Huawei z pompą otwiera Centrum Cyberbezpieczeństwa i Transparentności" w Brukseli, by upewnić Unię Europejską, że ta nie musi obawiać się o szpiegostwo na rzecz chińskiego rządu, w USA trwa istna batalia pomiędzy wspomnianą marką, a rządem Stanów Zjednoczonych. Chińczycy przygotowują bowiem pozew przeciwko USA, w którym zarzucają państwu działanie niezgodne z obowiązującym prawem. Pozew zostanie złożony w Teksasie, jako że to właśnie tam Huawei ma swoją amerykańską centralę. Jak donoszą zachodnie źródła, złożenie pozwu będzie miało miejsce jeszcze w tym tygodniu. Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku, kiedy to Departament Sprawiedliwości USA wniósł oskarżenie przeciwko firmie Huawei obwiniając ją o to, że nie zaprzestała handlu z Iranem, mimo sankcji, jakie zostały nałożone na ten kraj.
Huawei przygotowuje pozew przeciwko rządowi USA, w którym zarzucają państwu działanie niezgodne z obowiązującym prawem. Rząd Stanów Zjednoczonych zabronił mianowicie agencjom rządowym zamawiania sprzętu IT w firmie Huawei.
Oficjalna odpowiedź Huawei na obawy Polaków związane z 5G
Już po wspomnianej sytuacji z handlem z Irańczykami, rząd Stanów Zjednoczonych zabronił agencjom rządowym zamawiania sprzętu IT w firmie Huawei i to właśnie to działanie jest zdaniem Chińczyków niezgodne z prawem i dlatego firma planuje wytoczyć Stanom Zjednoczonym proces sądowy. Rząd z kolei wydaje się jedynie zabezpieczać, jako że w ostatnim czasie wielokrotnie twierdził, że urządzenia telekomunikacyjne będące w posiadaniu Huawei mogą być wykorzystywane przez Pekin do szpiegowania i zakłócania pracy sieci działających na terenie USA. Upublicznionych dowodów na taki stan rzeczy niestety zabrakło.
Samsung chce wykorzystać kłopoty Huawei i wejść na rynek 5G
Sprawa z Huawei w USA jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Wspomniana na początku newsa sytuacja dotycząca handlu z Iranem także ma swoje "pięć minut" w sądzie, z tym, że w kanadyjskim (to tam został złożony pozew rządu). Podczas zarzutu o niestosowaniu się Huawei co do sankcji dotyczących Iranu, równolegle zatrzymano dyrektor finansową Huawei - Meng Wanzhou. Wówczas to z kolei adwokaci dyrektor pozwali zarówno kanadyjski rząd jak i policję zaznaczając, że aresztowanie z końca ubiegłego roku było całkowicie bezpodstawne. Jak widać, pozew goni pozew, jednak jakkolwiek skończy się zarówno jedna jak i druga sprawa, pewne jest jedno: dążenia USA do oczernienia chińskiej marki idą zgodnie z planem.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
37
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72