Nowe obudowy be quiet! Dark Base 900 i Dark Base 900 Pro
Z rozpoznaniem niemieckiego be quiet! żaden z naszych czytelników raczej nie będzie miał problemu. Producent obecny jest na polskim rynku od długiego czasu, bowiem swoją karierę rozpoczął w 2002 roku. Pierwotnie firma oferowała tylko zasilacze, dopiero później rozszerzając swoje wpływy na inne gałęzie rynku komputerowego - wentylatory, chłodzenia procesorów. Dwa lata temu znowu mieliśmy do czynienia z adaptacją do potrzeb konsumenta. Niemiecki potentat widząc lukę w pewnym segmencie zaskoczył nas kolejnym śmiałym ruchem - wkroczeniem na rynek obudów komputerowych. Wejście to było nie byle jakie, mowa bowiem o serii Silent Base 800 i 600. Produkty szybko zyskały uznanie, zarówno wśród portali branżowych, jak i zwykłych użytkowników.
Dark Base 900 i Dark Base 900 Pro to produkt premium, skierowany do wymagających użytkowników.
Firma be quiet! kierując się najwyraźniej powiedzeniem "Nie zasypiaj gruszek w popiele", czy w tym przypadku raczej "Gelegenheit nicht ungenutzt lassen", postanowiła rozszerzyć swoją ofertę obudów komputerowych. Biorąc pod uwagę jaką aprobatę zyskały poprzednie modele nie było to zadaniem łatwym. Podobnie jak wcześniej, mamy do czynienia z produktami premium, jednak teraz skierowanymi bardziej do osób o specyficznych wymaganiach aniżeli przeciętnego Kowalskiego. Niemiecki producent postawił tym razem przede wszystkim na modularność, owocem czego jest w pełni demontowalna klatka na nośniki optyczne oraz... wyjmowana tacka płyty głównej. Jak widać poniżej, stwarza nam to swoisty "test bench" pozwalając na testowanie komponentów bez przymusu ciągłego rozkręcania obudowy i schylania pod biurko.
Kolejną mocną stroną obudowy jest możliwość rozbudowy zestawu komputerowego o układy chłodzenia wodnego, zarówno autorskie jak również AiO. Konstrukcja przewiduje wiele miejsc przygotowanych specjalnie pod chłodnice WC. Jesteśmy w stanie zamontować takie elementy na froncie i górze obudowy gdzie wejdą jednostki o długości do 420 mm, na dole przewidziano natomiast sekcję dla 240 mm, zaś z tyłu pomieścimy model o długości do 140 mm. Nie zrezygnowano oczywiście z ciszy, która jest ważnym aspektem każdego z produktów marki. Przy tworzeniu obudów Dark Base 900 zastosowano maty oparte na piance, które mają za zadanie tłumić wibracje i pochłaniać dźwięki, zmieniając ich charakter na mniej drażniący ucho.
Chciałoby się przejść do ogólnej specyfikacji, jednak to nie koniec cech wyróżniających nowe obudowy be quiet! Dark base 900 i Dark Base 900 Pro. O ile w przypadku pierwszej z nich większość została wymieniona, tak jak sama nazwa wskazuje wersja "Pro" ma jeszcze kilka asów w rękawie. Najważniejszą rzeczą, która wyraźnie odróżnia ją od uboższego rodzeństwa, jest okno w panelu bocznym. Zastosowano tutaj szkło hartowane o grubości 4 mm, które wsparte zostało gumową uszczelką, mające redukować wszelakie ewentualne wibracje. Zerkając przez szklaną taflę do środka zwrócić można uwagę na podświetlenie - firma be quiet! dołączyła do zestawu dwa paski LED oferujące pełen zakres kolorów RGB. Dodatkowo znajdziemy tutaj kontroler obrotów obsługujący zarówno wentylatory 3 pinowe jak i 4 pinowe, który znajduje się również w wersji podstawowej. Wisienką na torcie staje się... ładowarka bezprzewodowa. Moduł Qi umieszczony został przy panelu I/O na górze obudowy, widoczny jako prostokąt za wejściami i włącznikiem.
Dark Base 900 Pro oferuje ładowanie bezprzewodowe w standardzie Qi
Skoro wszystkie osobliwe dodatki już za nami, pora przejść do konkretów. Obie obudowy mają wymiary 24 cm (szerokość) x 59 cm (wysokość) x 58 cm (głębokość) i zostały wykonane ze stali SECC o grubości 1 mm oraz aluminium o grubości 0,8mm. Przedni panel oferuje dwa złącza USB 3.1 Gen1, dwa USB 2.0, wyjścia audio, przycisk Power oraz Reset wraz z diodą informującą o pracy dysku. W środku pomieścić można płyty w standardzie eATX, XL-ATX, ATX, mATX oraz mini-ITX. Chłodzenie procesora może mieć do 185 mm wysokości, karta graficzna zaś do 325 mm długości. W przypadku demontażu klatki dla dysków twardych wejdą modele do 470 mm. Będąc już przy nośnikach - miejsce zostało przewidziane na siedem dysków 3,5" oraz piętnaście 2,5". Do zatok 5,25" zmieścimy dwa urządzenia. Proponowana przez producenta cena ma wynosić 200 euro za Dark Base 900 i 250 euro za Dark Base 900 Pro.
Powiązane publikacje

DeepCool CH260 i DeepCool CH270 DIGITAL - kompaktowe obudowy komputerowe, które wspierają płyty z odwróconymi złączami
12
Obudowa komputerowa Endorfy Arx 500 Core trafiła do sprzedaży. Fabryczne wentylatory, szklany panel i miejsce na AiO
27
ASUS prezentuje obudowę ATX A31 dla płyt głównych BTF. Klasyczna wielkość i kilka ciekawych rozwiązań montażowych
16
Obudowa Montech XR Wood oferuje fabryczne wentylatory ARGB, filtry przeciwpyłowe i drewniane elementy. Nowość debiutuje
9