Nowa wtyczka USB Type-C - Obustronna i miniaturowa
Zgodnie z wszelkimi prawami rządzącymi tym światem wtyczka USB zachowuje się nieco inaczej aniżeli powinna ;] Mowa tutaj oczywiście o tak zwanym trzecim włożeniu, które po dwóch nieudanych próbach skutkuje finalnym połączeniem danego urządzenia z komputerem. Już niedługo ten problem (pierwszego świata) zostanie rozwiązany - i to odgórnie. Grupa zajmująca się rozwojem standardu (USB 3.0 Promoter Group) poinformowała o nowej wtyczce o nazwie USB Type-C przygotowanej specjalnie dla nadchodzących interfejsów USB, który zapewni transfer dochodzący do 10 Gb/s. Co więcej, nowe złącze zostanie wyraźnie zmniejszone, przez co nie ma mowy o wstecznej kompatybilności bez odpowiednich przejściówek - USB Type-C pod względem wielkości będzie podobne do szeroko stosowanego złącza USB 2.0 Micro-B, jakie znajdziemy w większości smartfonów oraz tabletów.
Warto wspomnieć, że wtyk USB 3.0 Micro-B zaprezentowany jakiś czas temu jest szerszy z powodu dodatkowych złącz umieszczonych tak jakby w oddzielnej wtyczce. Nowy standard został już zaakceptowany przez firmy takie jak Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Renesas Electronics oraz Texas Instruments. Złącza oraz wtyczki USB Type-C zostaną oczywiście przygotowane do współpracy w dwóch pozycjach, więc przytoczony na wstępie problem zostanie raz na zawsze rozwiązany - podobnie zachowuje się między innymi standard Lightning od Apple.
To już koniec wtyczek w tym formacie
Specyfikacja będzie pozwalała na tworzenie przewodów przejściowych, dzięki czemu nie będzie problemu z podłączeniem starszego urządzenia do komputera i odwrotnie. Czemu potrzebne nam mniejsze złącza USB? Miniaturyzacja urządzeń z każdym rokiem osiąga nowe bariery, natomiast nowe wtyczki będą przygotowane na większy pobór energii przez peryferia i rozwój standardu w przyszłości. Najbliższy interfejs USB 3.1 zachowa jeszcze kompatybilność z obecnymi złączami, jednak kolejne standardy już na pewno zostaną wyposażone w uniwersalne wtyki USB Type-C.
Źródło: PCWorld
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4