Mini LED w panelach LCD konkurencją dla wyświetlaczy OLED?
Źródła branżowe twierdzą, że technologia mini LED jest już wystarczająco dojrzała, by producenci rozpoczęli masową produkcję jeszcze w tym roku. Dlaczego ta informacja jest tak istotna? Jak twierdzi chociażby portal GSMarena, nadchodzące podświetlenie mini LED, znalazłszy zastosowanie w nowoczesnych wyświetlaczach LCD IPS może potencjalnie zmienić świat branży mobilnej. Produkcja wyświetlaczy LCD podświetlanych przy pomocy technologii mini LED jest przede wszystkim tańsza i łatwiejsza, co może zaowocować (choć jak wiemy - nie musi) tańszymi urządzeniami mobilnymi. Poza tym, wzrost wydajności w stosunku do konwencjonalnych paneli LCD jest mocno zauważalny. Jasność, kontrast, odwzorowanie kolorów i oszczędność energii przewyższa LCD, konkurując nawet z AMOLED.
Technologia mini LED jest już wystarczająco dojrzała, by producenci rozpoczęli masową produkcję jeszcze w tym roku. Może to zupełnie odmienić branżę technologii mobilnej.
Powstają fabryki do produkcji elastycznych wyświetlaczy AMOLED
Jak czytamy na portalu GSMarena, wykorzystanie technologii mini LED jako głównego źródła podświetlania wyświetlacza LCD zaowocuje wzrostem wydajności głównie w stosunku do tradycyjnych paneli LCD. Niesie to za sobą większa jasność, lepszy kontrast oraz wierniejsze odwzorowanie kolorów, przy jednoczesnym mniejszym poborze energii. Wszystko to, przy znacznie niższych kosztach produkcji. Nowa technologia może również znacznie poprawić wydajność HDR ekranów LCD ze względu na liczbę diod używanych do podświetlenia panelu.
Produkcja ekranów AMOLED coraz bardziej opłacalna
Standardowy smartfon o 5-calowym wyświetlaczu zawiera około 25 diod, a przy technologii mini LED może zawierać od 9000 do 10 000 takich jednostek. Rezultatem jest naturalnie znacznie lepsza jakość HDR. Co następnie? Po mini LED powinniśmy doczekać się micro LED, jednak jak twierdzą specjaliści, jest to technologia stosunkowo trudna do wyprodukowania, ewentualnego naprawiania, wymaga także dostosowania do indeksu CRI (współczynnik oddawania barw). Czekamy więc na dalsze informacje o postępach w wykorzystywaniu technologii mini LED.