Microsoft 365 - Windows i Office w jednym abonamencie
O tym, że Microsoft ma zamiar przejść na subskrypcyjny model dystrybucji systemu Windows mówiło się już od dawna. Pierwsze pogłoski na ten temat pojawiły się w zasadzie już w 2015 roku, kiedy na rynku pojawiła się najnowsza wersja okienek oznaczona numerem 10. Wygląda jednak na to, że dopiero teraz po dwóch latach gigant z Redmond postanowił wcielić ten pomysł w życie. Amerykańska firma wprowadza na rynek dwa nowe produkty dla klientów biznesowych: Microsoft 365 Business oraz Microsoft 365 Enterprise. W ramach jednego pakietu zaoferują one użytkownikom dostęp do pełnej wersji systemu operacyjnego Windows wraz z pakietem biurowym Microsoft Office oraz zestawem dodatkowego oprogramowania przydatnego w prowadzeniu przedsiębiorstwa.
Nowe pakiety subskrypcyjne dla klientów biznesowych ruszą już 1 sierpnia 2017 roku w cenach zaczynających się od 20 dolarów za jednego użytkownika.
Microsoft przygotował dwa warianty swojej nowej usługi, które przeznaczone są odpowiednio dla małych i średnich oraz dużych firm: Microsoft 365 Business oraz Microsoft 365 Enterprise. W ramach pierwszego z nich użytkownicy otrzymają dostęp do całej zawartości pakietu Office 365 Business Premium, systemu operacyjnego Windows 10 oraz usługi Enterprise Mobility + Security. Drugi wariant może się pochwalić zbliżoną zawartością, jednak zarówno pakiet Office 365, jak i system Windows 10 dostępne będą w wersji Enterprise. Nowe plany subskrypcyjne od giganta z Redmond dostępne mają być już od 1 sierpnia 2017 roku w cenach zaczynających się od 20 dolarów za jednego użytkownika.
System Windows 10 S okazuje się podatny na ransomware
Choć informacja o nowych pakietach Microsoftu jest bez wątpienia bardzo istotna dla klientów biznesowych, to nie pozostaje ona bez znaczenia także dla klientów indywidualnych, dla których może zwiastować poważne zmiany. Wiele wskazuje na to, że w razie powodzenia nowej strategii gigant z Redmond przeniesie ją także na rynek konsumencki, w związku z czym każdy z nas zamiast wydawać jednorazowo kilkaset złotych na system będzie mógł skorzystać z nieco mniej bolesnego dla kieszeni abonamentu. Czy będzie to zmiana korzystna? Trudno na ten moment powiedzieć, choć dotychczasowe doświadczenia pozwalają być dobrej myśli. Korzystający już z takiego systemu dystrybucji pakiet Office 365 okazuje się być całkiem atrakcyjną ofertą, a oferowane w jego ramach dodatkowe usługi oraz bezproblemowe zarządzanie licencjami potrafią skutecznie wynagrodzić nieco wyższą cenę w dłuższej perspektywie w porównaniu z jednorazowym wydatkiem na podstawową wersję Microsoft Office 2016. Póki co jednak warto obserwować jak nowe rozwiązanie przyjmie się na rynku korporacyjnym, ponieważ bez wątpienia nie pozostanie to bez wpływu na przyszła ofertę dla konsumentów.
Wyciekł kod źródłowy i wewnętrzne wersje Windows 10
Powiązane publikacje

Który chatbot zbiera o Tobie najwięcej danych? ChatGPT, Grok, Copilot, Gemini, DeepSeek, czy może inny?
28
Gemini Live z większymi możliwościami już wkrótce. Jednak bez subskrypcji nie skorzystamy z nowości od Google
8
Nadchodzą chatboty, które będą działać 10x szybciej od obecnych. Mercury to pierwsza seria dLLM, która to udowadnia
40
Komunikator Skype oficjalnie się żegna. Firma Microsoft zachęca do pozostawienia go na rzecz platformy Teams
40