Magistrala PCIe 6.0 z oficjalną specyfikacją - dwukrotnie większa przepustowość względem PCIe 5.0 to niejedyna nowość
Przez lata w komputerach dominowała magistrala PCIe 3.0, która była wykorzystywana w kolejnych generacjach kart graficznych czy wielu nośnikach SSD z protokołem NVMe. Dopiero z ostatnimi architekturami dla GPU tj. NVIDIA Ampere czy AMD RDNA, producenci zdecydowali się skorzystać z obsługi magistrali PCIe 4.0, której oficjalna specyfikacja pojawiła się w... 2017 roku! Spora w tym także zasługa faktu, że pomiędzy ogłoszeniem parametrów PCIe 3.0 oraz PCIe 4.0 minęło aż 7 lat. Z kolei od czasu wprowadzenia specyfikacji PCIe 4.0, kolejne generacje magistrali są ogłaszane w przeciągu dwóch lat. Tak było z PCIe 5.0 (2019 rok) oraz niemal identycznie będzie w przypadku PCIe 6.0. Spora część specyfikacji była już wcześniej ogłoszona, teraz stowarzyszenie PCI-SIG oficjalnie potwierdziło, czego spodziewać się po nowej wersji PCI-Express.
Stowarzyszenie PCI-SIG zaprezentowało finalną specyfikację magistrali PCIe 6.0. Zaoferuje m.in. dwukrotnie większą przepustowość danych względem PCIe 5.0, osiągając poziom 256 GB/s dla 16 linii PCIe 6.0. Tak duża różnica względem dotychczasowych standardów ma być związana z nową funkcjonalnością o nazwie Pulse Amplitude Modulation (PAM4).
Karty graficzne nowej generacji mogą otrzymać złącze zasilające zgodne ze standardem PCIe 5.0, dostarczające do 600 W mocy
Podobnie jak w przypadku magistrali PCIe 5.0, specyfikacja wersji 6.0 ma zapewnić podwojoną transmisję danych w stosunku do poprzednika i wynosić ona będzie maksymalnie 64 GT/s. Jednocześnie także dwukrotnie wzrośnie dwukierunkowa przepustowość - dla pełnej magistrali PCIe 6.0 x16 wyniesie ona 256 GB/s. Warto też nadmienić, że zachowania zostanie kompatybilność wsteczna, która ma być utrzymywana aż do pierwotnego standardu 1.0. Jedną z kluczowych nowości PCIe 6.0 będzie przyjęcie sygnalizacji PAM4. To 2-bitowe kodowanie pozwoli "zapakować" do strumienia większą liczbę bitów, co ułatwi osiągnięcie podanej wyżej przepustowości. Przyjęcie PAM4 oznacza, że konieczna jest korekcja błędów. Tą rolę spełni technologia FEC (Forward Error Correction).
Phison E26 - kontroler nowej generacji dla nośników SSD PCIe 5.0 będzie dostępny w drugiej połowie 2022 roku
Standard PCIe 6.0 został zaprojektowany dla aplikacji o dużej przepustowości, takich jak obliczenia na dużą skalę z wykorzystaniem sprzętu do sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Biorąc pod uwagę, że nowe generacje kart graficznych NVIDIA Hopper/Ada Lovelace oraz AMD RDNA 3 wykorzystają raczej magistralę PCIe 5.0, na rynku konsumenckim z pewnością jeszcze przez dłuższy czas nie uświadczymy PCIe 6.0. Co innego rynek HPC/AI z coraz bardziej złożonymi obliczeniami - tam PCIe 6.0 zagości z pewnością znacznie szybciej.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
181
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56